Grzejnik konwektorowy – mobilne urządzenie grzewcze

Całkiem możliwe, że wiele osób pamięta z czasów dzieciństwa wielkie farelki, jakie służyły do tego, aby móc ogrzać pomieszczenie. Spotykane były często w wiekowych kamienicach, gdzie ogrzanie mieszkania mogło okazać się nie lada wyzwaniem. Teraz farelki odeszły w zapomnienie. Ich miejsce zajęły grzejniki konwektorowe, zwane konwekcyjnymi, których moc jest w stanie ogrzać lub dogrzać całe pomieszczenie. Te mobilne systemy grzewcze sprawdzają się w wielu miejscach.

Grzejniki konwektorowe – ogólnie

Są to grzejniki, które działają na zasadzie konwekcji. Urządzenia zostają wyposażone w grzałkę konwekcyjną, której zadaniem jest bezpośrednie ogrzanie pomieszczenia. Z tego typu grzejników korzysta się często w tych miejscach, jakie nie mają stałego źródła ciepła lub też jest ono niewystarczające. Pomimo tego, że w domach często ma się do czynienia ze stałymi systemami grzewczymi, to i tak poleca się ich zakup. Na wypadek tego, gdyby pierwsze źródło ciepła uległo awarii, zawsze będzie pod ręką dodatkowa alternatywa, która będzie w stanie zapewnić dużą ilość ciepła.

Wśród najważniejszych cech tego typu grzejników można wymienić:

  • mobilność – kompaktowe rozmiary oraz niska waga ułatwiają przenoszenie grzejnika do dowolnego miejsca;

  • niski koszt zakupu – najtańsze grzejniki konwektorowe można zakupić za ok. 100 złotych;

  • łatwość obsługi – najczęściej wystarczy tylko jeden przycisk, aby grzejnik zaczął dawać przyjemne ciepło;

  • możliwość szybkiego nagrzania pomieszczenia.

Szereg informacji na temat tego urządzenia można znaleźć na stronie producenta grzejników konwektorowych https://thermoval.pl/oferta/grzejniki/grzejniki-konwektorowe/.

Który grzejnik konwektorowy będzie najlepszy?

Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od powierzchni pomieszczenia, którą ma się zamiar ogrzać. Tej informacji jest w stanie „udzielić” moc urządzenia. Trzeba zwrócić na to uwagę, aby mieć pewność, że całe pomieszczenie faktycznie uda się ogrzać. Z reguły bywa tak, że producent na opakowaniu udzieli informacji odnośnie tego, w jakim pomieszczeniu (pod względem metrażu), grzejnik będzie w stanie sobie poradzić. Można jednak udzielić małej podpowiedzi, że urządzenia, których moc wynosi 2000 W, są w stanie ogrzać pomieszczenie, którego metraż wynosi ok. 20m2.

Decydując się na zakup tego systemy grzewczego, klienci pod uwagę powinni wziąć również takie elementy jak:

  • montaż – w zdecydowanej większości do dyspozycji są grzejniki, które są mobilne. Wystarczy położyć je w wybranym miejscu, aby móc cieszyć się ciepłem. Jednak są też dostępne grzejniki montowane na ścianie. W tym wypadku należy pomyśleć o tym, żeby grzejniki umieścić tradycyjnie, pod parapetem.

  • wentylator – może być zastosowany w grzejniku, ale nie musi. Jego obecność jest jednak wskazana, ponieważ pomaga on w roznoszeniu ciepłego powietrza po pomieszczeniu, dzięki czemu to szybciej się nagrzewa. Warto wspomnieć, że takie ogrzewanie bazuje na tzw. efekcie kominowym, dzięki czemu ciepło rozchodzi się od dołu ku górze.

Energooszczędne grzejniki konwektorowe

Jednym z powodów, który może sprawić, że wiele osób zrezygnuje z zakupu jest to, że są to urządzenia pobierające energię elektryczną. Przed oczyma zaczną przewijać się gigantyczne kwoty na rachunku za pobór energii elektrycznej. Czy można się przed tym uchronić?

Warto wskazać, że tak naprawdę ma się do czynienia z energooszczędnymi grzejnikami. Chodzi bowiem o to, że prawie cała zużyta moc jest emitowana w postaci ciepła. Z reguły mówi się o tym, że utrata energii jest bardzo niska. Aby jednak móc jeszcze bardziej na to wpłynąć, podczas zakupu tychże urządzeń warto postawić na te, które przykryte są naprawdę cienką warstwą białej lub czarnej farby. Tak naprawdę otrzymanie grzejnika bez warstwy farby lub chromu może być utrudnione. Jednak warto zwrócić na grubość tej farby, aby mieć pewność, że nie będzie miało się do czynienia z tak dużymi stratami.

Bezpieczne grzejniki konwektorowe

Współczesne możliwości są ogromne i trzeba przyznać, że budowa i funkcjonalność tego typu ogrzewania mocno się zmienia. Producenci dążą do tego, aby zaoferować swoim klientom maksymalnie bezpieczne ogrzewanie.

Takie są właśnie konwektory, których jedną z najważniejszych cech jest to, że obudowa się nadmiernie nie nagrzewa. Są one w stanie dać ogromną ilość ciepła, jednak nowoczesne systemy bezpieczeństwa sprawiają, że nie trzeba obawiać się dużej ilości ciepła. Dodatkowo są one z reguły wyposażone w termostat, który chroni grzejniki przed przegrzaniem się.

Oprócz tego, należy wspomnieć także o tym, że ich niewielkie rozmiary nie wpływają negatywnie na estetykę pomieszczenia. Zresztą, są one dostępne w różnych formach, więc bez trudu uda znaleźć się coś, co będzie współgrać z aranżacją całego pomieszczenia.

Często wykorzystywane są one przez osoby starsze, których potrzeby na ciepło są zdecydowanie większe. Mogą z nich jednak tak naprawdę korzystać wszystkie osoby, które chcą być pewne tego, że w okresie jesienno-zimowym, kiedy pogoda na dworze nie sprzyja, będzie można cieszyć się dużą ilością ciepła.

Materiał zewnętrzny

Redakcja ScandiLoft