Jak wybrać dobrą firmę budowlana? 5 istotnych kwestii

Decyzja o zleceniu budowy domu profesjonalnej firmie budowlanej pozwala na znaczne odciążenie swojej listy obowiązków. Żeby jednak faktycznie mogło tak być, należy wybrać firmę, dokładnie przypatrując się kilku istotnym kwestiom. 

Po pierwsze: sprawdzenie firmy budowlanej

Zanim przejdziemy do przeglądania ofert firmy, warto sprawdzić jej staż na rynku budowlanym, opinie wśród klientów i jej dotychczasowe realizacje. Wiele informacji powinno być zawartych na stronie przedsiębiorstwa i tak naprawdę to właśnie musi być nasz punkt wyjściowy. Rzetelnie stworzona wizytówka to klucz do współpracy z klientem.

Po drugie: sprawdzenie oferty firmy budowlanej

Bez względu na to, czy miasto, w którym stawiamy nasz dom to Białystok, Warszawa, czy Gdańsk, interesuje nas ten sam zakres prac. Należy więc sprawdzić, że potencjalnie dobrze prezentująca się firma jest w stanie sprostać wszystkim naszym wymaganiom. Organizując plac budowy, należy pamiętać o wielu aspektach, tak więc firma zajmująca się kompleksową obsługą placów budowy musi mieć w zakresie swoich obowiązków absolutnie wszystko, czego potrzebujemy.

Po trzecie: najlepsza cena

Jeśli wybraliśmy już kilka interesujących firm budowlanych, warto zapytać o dokładny cennik poszczególnych podstawowych i dodatkowych robót wokół naszego przyszłego domu. Dzięki temu będziemy w stanie zaplanować wydatki i ewentualnie dodać do zamówienia usługi związane z ukształtowaniem terenu na całej działce lub tylko wokół domu.

Po czwarte: weryfikacja referencji firmy budowlanej

Jeśli zrobiliśmy kolejny przesiew firm, warto te pozostałe sprawdzić pod kolejnym kątem. Otóż wystarczy sprawdzić, czy zamieszczone na ich stronach referencje są prawdziwe. Czytanie opinii klientów, sprawdzanie faktycznego stanu ukończonych projektów i wszystko, co związane ze współpracą z inwestorami prywatnymi będzie istotne, abyśmy my mogli czuć się bezpiecznie. 

Po piąte: dobra umowa

Kiedy już udało się nam wyłonić najlepszą dla nas firmę budowlaną, warto zadbać o każdy szczegół podpisanej z nią umowy. Najważniejsza kwestia to szczegółowe opisanie zakresu wszystkich przyszłych prac oraz technologii, które będą zastosowane podczas budowy. Ważne będą etapy budowy i czas ich realizacji, czy też gwarancja na wykonane roboty. Do umowy warto też dołączyć harmonogram rzeczowy i finansowy, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nam wszystkiego doglądać.

Wybranie odpowiedniej firmy budowlanej jest kluczem do wybudowania domu w stosunkowo krótkim czasie. To klucz do posiadania właściwie wzniesionego, bezpiecznego i estetycznego domu.

Redakcja ScandiLoft