Czym powinien charakteryzować się nowocześnie urządzony salon?

Dziś na tapet bierzemy… salon. Jak zaaranżować to pomieszczenie by pełniło wszelkie niezbędne funkcje i jednocześnie odzwierciedlało nasze poczucie estetyki i nasz charakter?

Jesień i zima to czas szybkich remontów i rearanżacji wnętrz. Po miesiącach spędzonych w domach w związku z pandemią, dostrzegliśmy, że niektóre z naszych przestrzeni wymagają ponownego urządzenia, bo – przy codziennym użytku – stają się po prostu niepraktyczne.

Dziś na tapet bierzemy… salon. Jak zaaranżować to pomieszczenie by pełniło wszelkie niezbędne funkcje i jednocześnie odzwierciedlało nasze poczucie estetyki i nasz charakter?

Miejsce na relaks

Urządzając salon koniecznie trzeba zadbać o to, by był przestrzenią, w której będziemy mogli się zrelaksować i oddać błogiemu lenistwu. Warto zatem zainwestować w wygodną kanapę, najlepiej z elementami umożlwiającymi także wyciągnięcie nóg. Dobrym rozwiązaniem okaże się sofa narożna z funkcją szezlonga. Wiele osób decyduje się także na fotele z podnóżkiem czy potężne pufy. Na komfort wypoczynku w salonie wpływają także dywany. Warto zlokalizować je przy kanapie. Dobrym posunięciem będzie także zakup grubych, długich zasłon, które dodadzą wnętrzu przytulności. Nie bez znaczenia są także poduszki, koce i pledy. W tym wypadku – szczególnie w sezonie jesienno-zimowym – im więcej, tym lepiej!

Estetyka i design

Dla wielu z Was salon to nie tylko relaks, ale także swoista wizytówka całego mieszkania. To właśnie do salonu w pierwszej kolejności zapraszamy naszych gości, to w salonie jemy posiłki i spędzamy czas wolny. Warto zadbać o to, by ta codzienna przestrzeń była zgodna z naszym gustem i pasowała do naszego charakteru. Niezwykle ważną rolę będą w salonie odgrywały dodatki. Bez względu na to, czy preferujesz styl minimalistyczny, czy klasyczny, z nieco pałacowym zacięciem, warto postawić na solidny, designerski stolik. Coraz większą popularnością cieszą się meble z marmuru, które idealnie sprawdzają się w industrialnych jak i skandynawskich stylach wnętrz. Rzemieślnicze produkty, wykonane ręcznie, sprawiają, że salon zyskuje wyjątkowy dodatek, jedyny w swoim rodzaju.

Wiele osób zwraca także uwagę na sprzęty. W dzisiejszych czasach nawet wiszący na ścianie telewizor może wyglądać atrakcyjnie. Producenci oferują opcję wyświetlania dowolnej grafiki, pozwalającej ekranowi wtopić się w ścianę lub rozmaite animacje, jak choćby … kominek!

Miejsce do spożywania posiłków i pracy

Ten podpunkt z pewnością nie dotyczy wszystkich, jednak szczególnie w mieszkaniach czy
w małych domach o ograniczonej przestrzeni, salon pełni również funkcję… jadalni czy biura. Warto zainwestować w porządny i spory stół, wraz z kompletem pasujących krzeseł. Dobrym rozwiązaniem jest zakup stołu z funkcją powiększenia go, gdy zajdzie taka konieczność. Mieszkając w pojedynkę czy we dwoje, stół na sześć czy osiem osób rzadko będzie potrzebny i zabierze nam miejsce, które możemy przeznaczyć na inne, niezbędne elementy wyposażenia.

Gdy salon pełni jednocześnie funkcję gabinetu, warto zadbać także o to, by stół mógł w razie czego zmienić się w wygodne miejsce do pracy. Tu niezwykle ważne okaże się także rozmieszczenie gniazdek – zadbajmy o nie tylko w okolicy telewizora i „półki RTV”, ale również przy kanapie (dla lampek czy głośników) i w okolicy jadalni – by swobodnie zmienić ją w przestrzeń biurową.

Redakcja ScandiLoft