Jak malować meble, aby długo wytrzymały?

Biały kolor może kojarzyć się głównie z wyglądem szpitalnych ścian i poczuciem „zimna” – niekoniecznie w dzisiejszych czasach. Biel występująca we wnętrzach mieszkań, restauracji, sklepów to świetna podstawa dla odważnych dekoracji, a zarazem charakterystyczna cecha skandynawskiego, nowoczesnego designu. Biały kolor daje poczucie czystości i odświeża wystrój, dodatkowo powiększa optycznie przestrzeń. 

Jak pomalować stare meble?

Istnieje wśród społeczeństwa pogląd, że remont musi wiązać się z wysokimi kosztami i nie wszyscy mogą sobie na taki „luksus” pozwolić. Jest to jednak błędne myślenie. Istnieje mnóstwo programów telewizyjnych, a nawet kanałów wnętrzarskich, blogów, stron internetowych, poradników, czasopism, gdzie fachowcy – architekci, projektanci, wykonawcy – udzielają dokładnych wskazówek, krok po kroku, jak szybko i tanio przeprowadzić remont. 

Zmiana koloru ścian, czy dodatki to klucz do nowego wystroju mieszkania. Nie musimy też kupować nowych mebli. Rozwiązaniem jest na przykład ich przemalowanie. Starsze meble mają często ciekawe formy i coś, co je wyróżnia spośród innych. 

Jeśli zdecydujemy się jednak na zakup nowych mebli, ze względu na zużycie poprzednich, czy po prostu chęć większej zmiany, możemy wybrać meble z sieciówki – są to tańsze, prostsze formy, które dzięki poddaniu niewielkim zabiegom możemy bardziej spersonalizować i dostosować do naszych potrzeb.

Wybór farby do mebli?

Wybór farby do mebli jest zależny głównie od materiału, z jakiego są one wykonane. Na szczęście, na rynku dostępna jest obecnie szeroka gama produktów malarskich, dlatego nie będzie to problemem. 

Osoby poddające meble takim zabiegom decydują się najczęściej na białe farby. Białe meble świetnie prezentują się w każdym wnętrzu, ponadto biały kolor może być bazą dla innych „zabiegów” – podobnie jak biały kolor ścian, powodują, że wnętrze staje się świeższe, bardziej nowoczesne. 

Jak malować meble? Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie do malowania. Należy sprawdzić, czy mebel nie posiada uszkodzeń, czy wszystkie elementy są sprawne, czy nic nie trzeba wymienić. Bardzo istotne jest oczyszczenie z wszelkich zabrudzeń, pyłu oraz odtłuszczenie. Najtrudniejsze w tej kwestii mogą być meble kuchenne. Jeżeli mamy do czynienia z meblami wykonanymi z drewna, musimy je poddać szlifowaniu, w przypadku powierzchni wykonanych z okleiny można zastosować papier ścierny. Innym sposobem jest użycie podkładu, który gwarantuje większą przyczepność podłoża, a tym samym większą przyczepność farby.

Ostatnie szlify po malowaniu

W zależności od potrzeb, możemy zastosować do malowania wałek lub pędzel lub działać jednym i drugim. – na większe powierzchnie zastosować wałek, a w przypadku jakichś niedociągnięć użyć pędzla. Należy nakładać cienką warstwę farby, poczekać aż wyschnie i nałożyć kolejną, równie cienką warstwę. W ten sposób unikniemy złuszczania się farby, na przykład w wyniku wysokiej temperatury. Obecnie, dostępne są również farby, które nie wymagają uprzedniego szlifowania. Są to na pewno rozwiązania dedykowane osobom, które chcą przeprowadzić metamorfozę mieszkania bardzo szybko. Jeśli chodzi o pokoje dziecięce, warto zastosować farby w pełni dla nich bezpieczne, które mają łagodny zapach. Ciekawym rozwiązaniem są również farby tablicowe, magnetyczne, które w pewnym sensie mogą wpływać na rozwój dziecka, pełnić na przykład funkcje informacyjne, czy też urozmaicać codzienne zabawy maluchów.

Redakcja ScandiLoft