Jak jest produkowany materac lateksowy?

Materac lateksowy cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ ludzie odkrywają wiele wspaniałych, oszczędzających kręgosłup, ekologicznych i innych korzyści, jakie oferuje – nie wspominając o jego wyjątkowo długiej żywotności w porównaniu z innymi materacami. Jednak wraz ze wzrostem świadomości na temat korzyści płynących ze spania na naturalnym materacu lateksowym, pojawia się coraz więcej pytań o to, jak powstają materace lateksowe. Ten przewodnik pomoże Ci zrozumieć nieco więcej na temat składników, które wchodzą w skład naturalnego materaca lateksowego i procesu produkcji, abyś mógł kupować z pewnością, że otrzymujesz produkt, który jest dobry dla Twojej rodziny i planety.

 

Materac lateksowy – proces produkcji

Materiał wykorzystywany do produkcji materacy z pianki lateksowej jest pozyskiwany z drzew kauczukowych, które w większości rosną na zrównoważonych plantacjach. Środowisko w Azji Południowo-Wschodniej w pełni wspiera wzrost drzew kauczukowych, a wiele osób zgadza się, że im więcej drzew zasadzonych, tym lepiej. Drzewa są niezwykle korzystne dla środowiska, a ponieważ coraz więcej ludzi kupuje naturalne materace z pianki lateksowej, będzie coraz więcej sadzonych drzew. Jak więc z płynnego soku, który wydobywa się z drzewa kauczukowego, powstaje materac lateksowy? Istnieją dwie główne metody produkcji naturalnego materaca lateksowego – metoda Dunlop i metoda Talalay. Każda metoda ma swój własny sposób przetwarzania i niekoniecznie jedna jest lepsza od drugiej. Jest to po prostu kwestia preferencji materaca. Zobacz: https://materaceplus.pl/materac-lateksowy 

 

Metoda Talalay i Dunlop

Metoda Dunlopa jest oryginalną, w pełni naturalną metodą produkcji materacy i ma tendencję do tworzenia twardszej tekstury, która jest zwykle używana jako rdzeń materaca w 100% naturalnych materacach lateksowych. Metoda ta wymaga mieszania soku, aż zamieni się w piankę, która jest następnie kształtowana przez umieszczenie jej w specjalnie wykonanej formie, a następnie w gorącym piecu, aby stworzyć w pełni naturalny materac lateksowy. Materac jest następnie dokładnie czyszczony i suszony. Ta szczególna metoda produkcji materacy pozwala na wykonanie całego materaca za jednym razem. Metoda Talalay wykorzystuje proces, który wytwarza łóżko lateksowe o nieco innej fakturze, co sprawia, że jest ono bardziej miękkie niż metoda Dunlop. Jest ona zazwyczaj używana jako górna warstwa komfortu w materacach. Zamiast mieszania soku w piankę, wkłada się go do specjalnie wykonanej formy, która jest szczelnie zamknięta. Następnie używa się ssania, aby upewnić się, że sok jest równomiernie rozprowadzony. Kolejny etap wymaga zamrożenia formy, a następnie jej szybkiego ogrzania, co powoduje zestalenie się soku. Tak oto powstaje materac lateksowy!

Redakcja ScandiLoft