ERGONOMIA KUCHENNA, CZYLI KUCHNIE NA WYMIAR W KRAKOWIE IDEALNIE DOPASOWANE DO TWOJEGO WNĘTRZA

W ostatnich latach wiele mówi się o ergonomii kuchennej. Chodzi tu, m.in. o istnienie trójkąta roboczego. Polega on na takim umiejscowieniu lodówki, zlewozmywaka i kuchenki, aby korzystanie z tych sprzętów było wygodne i intuicyjne. W trójkącie roboczym bardzo ważną rolę pełnią też blaty robocze, które zapewniają nam odpowiednią przestrzeń, w której możemy przygotowywać posiłki.

Im większa kuchnia, tym bardziej może być ergonomiczna. Nie oznacza to jednak, że małe pomieszczenie nie może zostać urządzone według tych zasad. Ergonomia to bezpieczeństwo i wygoda w korzystaniu z kuchni, ale też odpowiednie wymiary… mebli. Dlatego właśnie kuchnie na wymiar będą strzałem w dziesiątkę, gdy szukamy takiego rozwiązania.

WYSOKOŚĆ BLATÓW

Wielu z nas przyzwyczaiło się do tego, że blaty w kuchni ustawione są na jednej wysokości. Najczęściej jest to 85 cm. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale najlepsze rozwiązanie. W rodzinie z kuchni korzystają osoby o różnym wzroście. Blaty powinny być więc dopasowane do nich. To nie wszystko. Wiele zależy również od czynności, które się w danym miejscu wykonuje. Gdy zmywamy naczynia i przygotowujemy posiłki, powinniśmy pracować przy blacie o wysokości 90-100 cm. Obieranie warzyw i owoców pójdzie nam sprawniej przy nieco wyższym blacie, bo takim, który ma 100-110 cm wysokości. Jeśli jednak chcemy rozwałkować ciasto i nie zmęczyć się przy tym aż nadto, ta część blatu powinna zostać umiejscowiona na wysokości 70-80 cm.

ERGONOMIA W MAŁEJ KUCHNI

Należy pamiętać, że w niewielkich kuchniach, które bardzo często mamy w blokach lub kamienicach, również możemy zadbać o ergonomię. Niestety, niektóre pomieszczenia są tak wąskie, ze ciąg kuchenny zlokalizowany może zostać tylko po jednej stronie. Należy wtedy pamiętać o tym, że przy samym wejściu powinna znaleźć się lodówka. Następny w kolejności jest zlewozmywak i kuchenka/płyta z piekarnikiem. Sprzęty/strefy te powinny być oddzielone od siebie choćby niewielkimi fragmentami blatu roboczego, który ułatwi przygotowywanie posiłków.

Aby stworzyć kuchnie na wymiar w Krakowie nie musimy być ekspertami w tym zakresie. Wystarczy znaleźć odpowiednią firmę, która wykona dla nas profesjonalny projekt, a później go zrealizuje. Jedną z takich firm jest Meble Prato. To zespół zdolnych ludzi z pasją, którzy potrafią w każdym wnętrzu wyczarować piękną i niezwykle funkcjonalną kuchnię.

Redakcja ScandiLoft