Urządzanie mieszkania – jak odpowiednio dobrać meble?

Przy urządzaniu mieszkania czy domu ważnych jest wiele elementów. Aby uniknąć problemów, dobrze jest zaplanować wszystko, poczynając od koloru ścian, poprzez meble a na odpowiednio dobranych dodatkach kończąc. Rosnąca ilość produktów takich jak właśnie meble czy dodatki sprawia, że urządzanie wnętrz nawet dla najbardziej wymagających osób nie powinno sprawić zbyt wielu problemów.

Kolory ścian w zależności od wnętrza

Jedną z pierwszych kwestii, jaką rozpatruje się podczas aranżacji wnętrz jest kolorystyka ścian. Tutaj wpływ na wybór odpowiednich barw maja takie czynniki jak wielkość pomieszczenia czy nasłonecznienie, wpływają one bowiem w znacznym stopniu na wizualny wygląd pokoju po wykonaniu aranżacji. Małe pomieszczenia nie powinny być malowane zbyt ciemnymi barwami, bowiem mogą wprowadzić nastrój przygnębienia a dodatkowo optycznie zmniejszają pomieszczenie. Ciekawe jednak wyglądają niewielkie ciemne elementy, które doskonale podkreślają te fragmenty ścian, które w zamyśle osób urządzających wnętrze mają być bardziej wyeksponowane. Często kolor ścian dobierany jest także do mebli, które mają być w danym wnętrzu. Niektórzy bowiem chcą, aby mocno wyróżniały się one na tle ścian, dlatego też należy zastosować bardziej kontrastowe barwy. Nie od dzisiaj wiadomo, że w pomieszczeniach mniej nasłonecznionych dobrze jest stosować jasne barwy, które znacznie lepiej odbijają nawet niewielką ilość promieni słonecznych i tym samym sprawiają, że wydaje się ono jaśniejsze i znacznie bardziej przestronne.

Meble i ich kolorystyka

Podobne zasady, które dotyczą malowania ścian stosuje się także przy wyborze najbardziej dopasowanych do danego wnętrza mebli. Jednakże w tej sytuacji poza samym kolorem znaczenie ma także wielkość wybranych mebli. Zbyt duże w małym pomieszczeniu nie pozwolą swobodnie się poruszać a tym samym nie zapewnią spodziewanego komfortu. Dlatego też w przypadku mniejszych pomieszczeń coraz częściej meblem, na który decydują się urządzające wnętrze osoby są szafy przesuwne. Producenci obecnie zapewniają takie szafy z różnorodnych rozmiarach, w tym także gdy mowa o ich głębokości. Fakt zastosowania mechanizmu drzwi przesuwanych powoduje, że potrzebują one o wiele mniej miejsca niż szafy tradycyjne, co zwiększa możliwości ich zastosowania w praktyce. Tak samo przy wyborze mebli takich jak łóżko tapicerowane często to właśnie ich wielkość jest elementem decydującym, zaś szeroka gama produktów ułatwia dobór jak najlepszych. O ile jednak szafa powinna być dopasowana do pozostałych mebli kolorystycznie, o tyle łóżko często stanowi swoisty element kontrastowy.

Redakcja ScandiLoft