Jaki materac wybrać? Poznaj 3 proste kroki do udanego zakupu!

Przy obecnym nasyceniu rynku tysiącami najróżniejszych modeli materacy, wybór tego jedynego, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom, może wydawać się dość trudny. W końcu przyjdzie nam wybierać nie tylko spomiędzy ofert znanych producentów, ale także z licznych odmian i rodzajów podłoża snu. Na szczęście istnieje „uniwersalny” klucz, który pozwoli Ci odpowiedzieć na pytanie, jaki materac wybrać. Poniżej znajdziesz 3 podstawowe warunki wyboru odpowiedniego materaca do Twojej sypialni. Zaczynajmy!

Krok pierwszy – odpowiedni rozmiar

Rozmiar to cecha, która od razu rzuca się nam w oczy. Myśląc nad tym, jak wybrać materac, musimy zdecydować najpierw o jego rozmiarze. Wybór powinien zależeć od naszych osobistych preferencji. Zastanówmy się, czy zależy nam na nieskrępowanej wygodzie oraz możliwości wielokrotnej zmiany pozycji podczas spania. Oprócz tego rozmiar naszego podłoża snu musi być dopasowany do rozmiaru naszej sypialni. Ciężko wyobrazić sobie materac o wymiarach 200 x 200 centymetrów w naprawdę małym, kameralnym pomieszczeniu. Jaki rozmiar materaca wybrać? Najpopularniejsze wybory do łóżka jednoosobowego to materac 80×200 i 100×200, dla dwuosobowego – 140 x 200 oraz 160 x 200.

Krok drugi – twardość

Podobnie jak rozmiar, twardość to bardzo ważna cecha materaca. Jaki materac wybrać, biorąc pod uwagę jego twardość? Z oczywistych względów najczęstszym wyborem jest tutaj materac średniotwardy. Łączy on w sobie wszystkie plusy materacy miękkich oraz materacy twardych, dzięki czemu odpowiada na potrzeby znakomitej większości osób poszukujących nowego podłoża snu. Oczywiście są osoby, które preferują bardzo miękkie modele oraz takie, które wolą „twarde spanie”. Jeżeli mamy taką możliwość, koniecznie przetestujmy wybrany produkt przed zakupem. Wystarczy, że spędzimy na nim dosłownie 2 minuty!

Krok trzeci – rodzaj materaca

W tym miejscu trudno jest mówić o najlepszej odmianie materaca. Jest ich tak dużo, że opisanie ich wszystkich zajęłoby kilkadziesiąt stron maszynopisu! Wobec tego, jaki materac wybrać? Naszą uwagę powinny zwrócić materace:

  • piankowe i lateksowe – dla osób lubiących wysoką higienę snu oraz dla alergików
  • sprężynowe i kieszeniowe – dla lubiących sprawdzone rozwiązania i szukają materaca na lata
  • ortopedyczne – dla tych, którzy cierpią na poranne bóle mięśni i stawów
  • termoelastyczne – dla fanów maksymalnej wygody

Teraz już wiesz, jak wybrać odpowiedni materac. Podczas zakupów pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy specjalisty w sklepie, do którego się wybierzesz. Prawdopodobnie zna on odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania i doradzi Ci wybór odpowiedniego materaca!

Redakcja ScandiLoft