Klimatyzacja w domu – błędy, których należy unikać

Niemal każdy zgodzi się, że klimatyzacja w domu jest niezbędna. Ignorowanie prawidłowego zarządzania klimatyzacją podnosi rachunki za energię, zmniejsza wydajność systemu i ostatecznie wymaga naprawy. Odpowiednia obsługa klimatyzacji jest zatem kluczowa. Oto błędy, których należy unikać:

Ignorowanie wymagań dotyczących rozmiaru

Profesjonaliści starannie dobierają rozmiary klimatyzatorów do liczby metrów sześciennych w nowym budynku. Kupując nowy klimatyzator lub remontując dom, właściciel domu musi upewnić się, że urządzenie jest odpowiednio dopasowane do przestrzeni.

Klimatyzacja Kraków przeznaczona na mniejszą przestrzeń niż dom powoduje, że pracuje on w godzinach nadliczbowych, schładzając powietrze. Przepracowane klimatyzatory zużywają się szybciej i mają problemy ze sprostaniem wymaganiom termostatu. Klimatyzator przystosowany do pracy na większej przestrzeni niż masz, stale włącza się i wyłącza, zużywa się i staje się z czasem niezależny.

Brak czyszczenia żeber i cewek

Wężownice i żebra klimatyzatora pomagają parownikom w domu i skraplaczom na zewnątrz absorbować i uwalniać ciepło. Ten proces przenoszenia ciepła jest niezbędny, ale przeszkadzają mu warstwy kurzu i brudu. Jeśli nigdy nie sprawdzisz cewek, brud ten zmniejsza wydajność i kosztuje. Wyczyść klimatyzator na początku ciepłego sezonu i sprawdzaj go od czasu do czasu, szczególnie po burzy lub silnym wietrze, aby upewnić się, że cewki i żebra pozostają wolne.

Ignorowanie filtra powietrza

Filtr powietrza w Twoim domu usuwa kurz, alergeny i inne substancje z powietrza przepływającego przez system. Musisz regularnie wymieniać te lekkie konstrukcje z kartonu i drutu. Po mniej więcej sześciu miesiącach ten filtr zostaje tak zapchany brudem, że powietrze ma trudności z przedostaniem się przez niego, a urządzenie nie może już wykonywać swojej pracy. To nie tylko zwiększa zapylenie w domu, ale także znacznie zmniejsza przepływ powietrza (pomyśl: wydajność) dla jednostki klimatyzacyjnej.

Możesz zwiększyć zużycie energii przez klimatyzator o 5–15%, wymieniając tylko brudny filtr. Dlatego upewnij się, że instalujesz nowy filtr kilka razy w roku. I pamiętaj, aby sprawdzić i wymienić go po szczególnie zapylonych czynnościach, takich jak czyszczenie kanałów, duża rozbiórka lub renowacja drewnianej podłogi.

Brak aktualizacji (lub ustawienia) termostatu

W dzisiejszym klimacie technologicznym programowalne termostaty można traktować jako ziewnięcie, ale to nie znaczy, że nie powinno się go mieć. Programowalne termostaty pozwalają ustawić temperaturę na różne pory dnia, oszczędzając pieniądze i zarządzając chłodzeniem bez ciągłej uwagi. Wiele zaawansowanych termostatów, takich jak termostat Google Nest, może nauczyć się rytmu w Twoim domu, więc termostat może się zmieniać, aby dostosować się do powtarzających się harmonogramów. Umożliwia także zmianę temperatury z poziomu aplikacji.

Ustawianie zbyt niskiej temperatury

Ten powszechny błąd sięga dziesięcioleci, kiedy wielu właścicieli domów nie rozumiało, jak działają systemy klimatyzacji. Ludzie często wyłączali termostaty, myśląc, że to szybciej schłodzi pomieszczenie.

Redakcja ScandiLoft