Jak zabezpieczyć trawnik przed kretami?

Krety to drobne ssaki, które ryją podziemne tunele w poszukiwaniu dżdżownic oraz larw owadów. Zwierzęta są pod ochroną, a zatem nie należy ich zabijać. Niestety tworzone przez nie kopce psują estetykę ogrodu, zwłaszcza gdy pojawiają się w dużej ilości. Jeśli zatem nie chcesz, by powierzchnia trawnika pokryła się dużą ilością ziemnych kopców, możesz odstraszać krety lub zadziałać prewencyjnie, uniemożliwiając im kopanie. W tym pomoże Ci specjalna siatka na krety, do montażu w glebie.

Działanie po fakcie – odstraszanie i łapanie

Gdy na powierzchni wypielęgnowanego trawnika zauważysz charakterystyczne kopce ziemi, najprawdopodobniej w ogrodzie zadomowił się kret. Choć zwierzątko jest niegroźne dla roślin, to jednak efekty jego działalności są mało estetyczne. W sytuacji, gdy przez zasianiem trawy w glebie nie została zainstalowana siatka na krety, możesz działać tylko odstraszająco. W sprzedaży znajdziesz różnorodne urządzenia, które przynajmniej w teorii mają pomóc w przepędzeniu zwierzątka. Zwykle ich działanie opiera się na emisji niskich dźwięków lub zapachów, które są dla kretów nieprzyjemne. W sprzedaży można znaleźć także specjalne łapki na krety. Najczęściej mają one formę rury, którą należy umieścić w tunelu. Taka łapka nie skrzywdzi kreta, a pozwoli w bezpieczny sposób przenieść go w inne miejsce. Skuteczność działania urządzeń odstraszających i żywołapek jest dyskusyjna. Dlatego przed założeniem trawnika najlepiej od razu zabezpieczyć go siatką przeciw kretom. To tani i jedyny sprawdzony sposób na ochronę przed tymi drobnymi zwierzętami.

Profilaktyka – zabezpieczenie trawnika

Najskuteczniejszym sposobem na walkę z kretami lub innymi drobnymi zwierzętami, które są niepożądane w przydomowym ogrodzie, na przykład z nornicami, są specjalne siatki na krety. Najczęściej są one wykonane z odpornego na wilgoć tworzywa sztucznego, mają gęsty splot i są bardzo wytrzymałe. Trudno je rozerwać i przegryźć. Oczka są małe, dzięki czemu kret nie może się przez nie przecisnąć. Jednocześnie są na tyle duże, że nie wpływa to na wegetację roślin. W sprzedaży można znaleźć również nieco droższe wersje siatek metalowych, odpowiednio zabezpieczonych przed korozją. Siatkę przeciw kretom rozkłada się na odchwaszczonej, wyrównanej powierzchni gleby. Na brzegach przytwierdza się ją do gruntu za pomocą specjalnych metalowych szpilek, a na koniec przysypuje warstwą humusu. By siatka spełniała swoją funkcję, należy umieścić ją na odpowiedniej głębokości, zgodnie z zaleceniami producenta.

Redakcja ScandiLoft