Stół w naszym ogrodzie

Stół jest jednym z tych mebli, bez których trudno sobie wyobrazić życie. Towarzyszy on nam od najmłodszych lat – na co dzień i od święta. Przy nim jemy zwyczajne obiady i świąteczne kolacje. Jest centralnym punktem, wokół którego grupują się krewni oraz bliżsi, a czasem i dalsi znajomi. Nic dziwnego, że nawet w ogrodach, czy na niewielkiej działce za miastem stał się podstawową częścią każdego zestawu mebli ogrodowych. Przed jego zakupem warto przemyśleć to, czego od niego oczekujemy i jaki stół sprawdzi się w naszym ogrodzie. Dobry zakup przyniesie nam wiele satysfakcji, a także spełni pokładane w nim nadzieje.

Stół do ogrodu – jakie powinien mieć wymiary?

Poszukując stołu ogrodowego, który spełni nasze oczekiwania, warto zajrzeć do sieci. Znajdziemy tam wiele witryn, oferujących różnego rodzaju stoły, spośród których na pewno wybierzemy ten jeden jedyny. Jednym z miejsc, które warto odwiedzić jest strona https://www.wonder.pl/c/stoly-ogrodowe-meble. Wymiary naszego wymarzonego mebla powinny być dostosowane do naszych potrzeb. Stół powinien także dobrze pasować do naszego ogrodu. Jeśli mamy do czynienia z małym areałem nie powinniśmy wybierać wielkiego stołu, bo może on przytłoczyć przestrzeń. Ważnym będzie także kształt blatu, bo tutaj też są różne możliwości. Może to być owal, koło, kwadrat czy też popularny prostokąt. Czego innego będziemy oczekiwać od stolika kawowego, a czego innego będziemy szukać w związku z przyjęciem na osiem osób. Duży stół trudniej będzie gdzieś schować na zimne miesiące. Wielkość ma zatem znaczenie – trzeba o tym pamiętać.

Stół ogrodowy – czy wybrać model rozkładany, czy stacjonarny?

Podejmując ostateczną decyzję co do typu stołu, jaki się pojawi u nas w ogrodzie, musimy sobie odpowiedzieć na to, czy szukamy stołu stacjonarnego, czy też rozkładanego. Modele stacjonarne charakteryzują się lepszą stabilnością, ale często są o wiele cięższe. Stół do ogrodu rozkładany powinien być zdecydowanie lżejszy, a przez to łatwiejszy w transporcie. Z modelami rozkładanymi łatwiej sobie poradzi jeden człowiek. Propozycje stacjonarne mogą wymagać pomocy sąsiada, bądź koleżanki. Wszystko zależy także od tego, z jakiego materiału wykonano stół. Stół stacjonarny powinien być także wykonany z odpowiednich materiałów, gdyż pozostanie w ogrodzie przez dłuższy czas i będzie narażony na zmienne warunki atmosferyczne, gdy tymczasem stół rozkładany będzie o wiele łatwiej schować, czy też przetransportować. Wszystkie rozwiązania mają swoje za i przeciw – wybór należy do nas.

Stół ogrodowy drewniany, plastikowy czy może z technorattanu? Jaki materiał wybrać?

Pod względem materiału z jakiego jest wykonany konkretny stół mamy także kilka możliwości. Są to tworzywa sztuczne i materiały naturalne. W ogrodzie najlepiej z nim współgrają oczywiście, przyjazne dla środowiska materiały proekologiczne jak drewno, rattan, wiklina, metal, czy też kamień. Materiały te wymagają jednak, by o nie odpowiednio dbać. Takiego problemu nie ma w przypadku stołów wykonanych z plastiku, czy np. technorattanu. Ten ostatni doskonale imituje rattan, a o wiele łatwiej jest go wyczyścić lub zakonserwować. Wystarczy tu kawałek wilgotnej ścierki czy gąbki i stół jest już gotowy do użytku. Materiały naturalne bywają bardziej podatne na wpływy atmosferyczne, choć i plastik może słabo znosić bardzo mocne słońce i z czasem płowieć. Ciekawym materiałem jest także szkło, ale ono wymaga szczególnej uważności i niekoniecznie szklany blat sprawdzi się w każdym ogrodzie.

Czy wybrać stół ogrodowy a może stoliczek?

Czy do każdego miejsca, w którym zamierzamy spędzać weekendowe popołudnia, potrzebny jest zaraz wielki stół? Niekoniecznie. W niektórych sytuacjach takich jak, mała działka, czy nieduża weranda w domku wychodzącym na ogród, wystarczy zwykły stolik ogrodowy na dwie, czy cztery osoby. Mebel taki bez kłopotu można czasem przenieść jedną ręką. Nie stanowi on także wielkiego wydatku, a bez kłopotu można przy nim wypić kawę, pograć w karty, czy poczytać poranną prasę. Stoliczki miewają często bardziej fantazyjne kształty, mogą więc w zdecydowany sposób podkreślić indywidualistyczny rys naszego zielonego miejsca na Ziemi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem stołu ogrodowego?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że to na jaki stół czy stolik się zdecydujemy, jest naszym wyborem. W przypadku, gdy nasz stół ma być meblem rodzinnym warto porozmawiać z tymi, którzy z nami będą przy nim najczęściej siedzieć – może zwrócą nam uwagę na jakiś istotny szczegół? Dobrze by było, gdyby stół był stosunkowo łatwy w konserwacji i w obsłudze, bo mamy tu do czynienia z typowym meblem sezonowym. Warto też znaleźć taki sposób zabezpieczenia naszego mebla na zimę, aby mógł on nam spokojnie służyć przez kilka innych sezonów. Najtańsze rozwiązania nie zawsze takimi są. Czasem lepiej wydać nieco więcej pieniędzy, ale nabyć mebel, który łatwiej się rozkłada i jest wykonany z dobrego drewna, czy metalu. Najważniejsze jednak jest to, by spędzić przy nim wiele szczęśliwych chwil.

Redakcja ScandiLoft