Blacha trapezowa – zastosowanie

Czy wiesz, czym właściwie jest blacha trapezowa? Czym się wyróżnia i jakie ma parametry? Jakie jest jej najpopularniejsze zastosowanie w budownictwie? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Sprawdź, czego prawdopodobnie nie wiesz jeszcze o zastosowaniu blachy trapezowej.

Popularność blach trapezowych – dachowych 

Blacha trapezowa dachowa to materiał, który należy do najbardziej ekonomicznych materiałów budowlanych o szerokim zastosowaniu. Pokrycie dachu blachą trapezową jest powszechnie stosowane w budownictwie od lat, szczególnie w budownictwie indywidualnym, przemysłowym i komercyjnym. Blacha wykorzystywana jest nie tylko jako pokrycie domów jednorodzinnych, ale także hal przemysłowych czy supermarketów. 

Szeroki wybór powłok ochronnych, a także nowoczesna kolorystyka i prostota montażu sprawiły, że blacha ta wykorzystywana jest nawet w nowoczesnych budynkach o prostej bryle, w których dominują geometryczne formy i stylistyczny minimalizm. Ponadto pokrycia z blachy trapezowej, podobnie jak warianty z blachodachówki, nie obciążają nadmiernie konstrukcji samego dachu. 

Czym są blachy trapezowe dachowe? 

Blacha trapezowa to lekki materiał dachowy, który można zastosować niemalże przy każdym kącie nachylenia połaci dachowej. Zgodnie z obowiązującymi normami, nawet już dla kąta nachylenia 4° (dla blach trapezowych o profilu T35 lub wyższym). 

Warto podkreślić, że blacha trapezowa charakteryzuje się wytrzymałością i sztywnością, a dzięki wyższemu niż typowe blachodachówki profilowi – znacznie lepiej odprowadza z dachu wody opadowe. 

Blachy trapezowe różnią się między sobą rodzajem blachy oraz wysokością profilu – te stosowane na dachy mają wysokość mieszczącą się w przedziale od 14 do 60 mm (T14 – T60). Najczęściej wykonane są z blachy ocynkowanej lub powlekanej, a także powlekane są powłoką AZ. Blachy o mniejszym profilu (od T6) oraz blachy trapezowe dachowe są wykorzystywane na elewacje, do budowy ogrodzenia lub wykonania bramy garażowej. Natomiast wyższe profile (powyżej T60) stosuje się na dachy o dużych rozpiętościach, a także w konstrukcjach nośnych. 

Zastosowanie blach trapezowych na dach 

Jak już wyżej zostało podkreślone, blachy trapezowe można używać jako pokrycia na dachy o każdym kącie nachylenia połaci. Jeżeli weźmie się pod uwagę szybkość montażu oraz cenę materiału, blacha trapezowa zdecydowanie najlepiej sprawdzi się na dużych i prostych dachach, podobnie jak blachodachówka w arkuszach na wymiar. 

Blacha należy do tzw. lekkich pokryć, dlatego warto rozważyć jej zakup również wtedy, gdy konstrukcja dachu nie została obliczona na ciężki rodzaj materiału lub przed jej remontem użyta była już blachodachówka. Warto pamiętać, że niektóre konstrukcje mogą pracować wyłącznie z lekkim dachem, a pod dachówkę lub gont wymagane jest pełne deskowanie. 

Blachy trapezowe chętnie używane są od lat, ponieważ wyróżniają się one szerokim zastosowaniem. Pokrywa się nimi nie tylko dachy w budynkach mieszkalnych, ale również w budynkach gospodarczych, garażach czy wiatach. Ich niska cena, a także łatwy i szybki montaż wpływa na to, że są bardzo rozpowszechnione, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://pokrycia.pl/.

Redakcja ScandiLoft