Szklane płytki mozaiki – jak je wykorzystać w łazienkowym projekcie?

Aranżując domowe wnętrze staramy się, aby każde z pomieszczeń spełniało najwyższe założenia dotyczące funkcjonalności oraz estetyki. Nie inaczej jest w przypadku łazienki. Wielu jej właścicieli decyduje się na montaż płytek mozaikowych, czyli małych kafelek najczęściej o kształcie kwadracików, które skrywają w sobie ogromny potencjał aranżacyjny, będący tłem dla całego wyposażenia znajdującego się w łazienkowej przestrzeni. Szczególny jej rodzaj stanowi mozaika szklana – prawdopodobnie najbardziej efektowna z wszystkich płytek mozaikowych w tym zakresie, wielokrotnie określana mianem biżuterii dla wnętrza. Jak wykorzystać jej możliwości w aranżacji łazienki? 

Mozaika szklana – gdzie tkwi jej fenomen?

Efektowne zdobienia, dowolne nasycenie kolorami oraz oryginalny kształt – to podstawowe zalety szklanej mozaiki, które podbiły serca wielu jej fanów. Szkło może charakteryzować się pełnią kolorów (jednolitych lub przenikających się) lub przeciwnie – być całkowicie transparentne. Szklane płytki mozaiki mogą posiadać różną powierzchnię – od matowej, po błyszczącą, metalizowaną, a nawet z dodatkiem metali szlachetnych. Jak wykorzystać jej cenne właściwości? Możliwości jest wiele. Bez wątpienia, szklane płytki mozaikowe doskonale sprawdzą się w roli kierowania uwagi na wybrane elementy wnętrza. To dlatego często wykłada się je w okolicach luster, pełniąc rolę efektownej ramy. To nie koniec. Ten rodzaj płytek doskonale sprawdzi się w mokrych strefach łazienki. Chodzi oczywiście o ściany kabin prysznicowych, obudowę wanny czy blaty umywalek.

Płytki mozaiki mają jeszcze jeden atut. To bez wątpienia łatwość układania. Jako, że są dostępne w wygodnej formie „plastrów”, można je swobodnie docinać na wymiar. Do tego dochodzi jeszcze wyjątkowa elastyczność, która znajduje zastosowanie podczas wykańczania obłych, owalnych czy innych nieregularnych powierzchni.

Płytki mozaiki posiadają wiele atutów. Czy są pozbawione mankamentów? Niestety nie. Ich jedyną wadą jest mniejsza odporność na zarysowania. W związku z tym odradza się jej układanie na podłodze czy w miejscach intensywnie użytkowanych z obawy przed niechcianym uszkodzeniem.

Jak wykorzystać płytki mozaikowe w aranżacji łazienki?

Płytki mozaiki doskonale sprawdzą się w roli subtelnego, ale rzucającego się w oczy akcentu dekoracyjnego. Ciekawie wyglądają, jeśli są zróżnicowane kształtem, wielkością i kolorem. Wtenczas wprowadzają do łazienkowej przestrzeni dynamikę, która ożywi nawet niewielkie wnętrze. Szklana mozaika może być również podstawowym elementem dekoracyjnym na dużej połaci ściennej. Odpowiednio rozmieszczona nie zdominuje przestrzeni, a jedynie w atrakcyjny sposób ją wyeksponuje. Płytki mozaiki są również chętnie wykorzystywane do skontrastowania projektu z dużymi płytkami ceramicznymi w roli głównej.

Redakcja ScandiLoft