Pilarki elektryczne – przegląd różnych typów

Pilarki elektryczne to cała grupa narzędzi, które okazują się przy wielu pracach wręcz niezastąpione. Ten segment elektronarzędzi obejmuje bardzo wiele pilarek. Przybliżamy kilka najbardziej przydatnych.

Wiele prac związanych z obróbką mechaniczną drewna, metalu, kamienia, ceramiki czy innych materiałów wymaga użycia wyspecjalizowanych narzędzi z grupy pilarek elektrycznych. Takie urządzenia pozwalają precyzyjnie wykonywać cięcia, a do tego umożliwiają znaczne przyspieszenie pracy. Jakie narzędzia mogą się przydać? Czasami najlepszym wyborem będzie pilarka tarczowa, innym razem bardziej przydatna okaże się pilarka stołowa albo ukośnica. W wielu przypadkach niezastąpiona jest elektryczna piła łańcuchowa, czasami – piła szablasta. Niektórzy profesjonaliści nie mogą się obejść również bez zagłębiarek. Wszystkie te narzędzia przybliżymy w naszym artykule.

Pilarka tarczowa

Jednym z popularniejszych narzędzi, szczególnie na wyposażeniu profesjonalistów, jest pilarka tarczowa. To idealne urządzenie do precyzyjnego i prostolinijnego cięcia drewna. Taka pilarka poradzi sobie nawet z najtrudniejszym zadaniem. Za jej pomocą można łatwo ciąć deski o różnej grubości, słupki ogrodzeniowe, ale i materiały drewnopodobne, a nawet materiały sztuczne. Pilarka tarczowa jest dość poręczna, ale trzeba zachować maksimum ostrożności w czasie jej obsługi. Zanim uruchomi się takie narzędzie, trzeba dobrać odpowiednią tarczę do przecinanego materiału. Najczęściej można wyróżnić tarcze do cięcia precyzyjnego, uniwersalne do różnych materiałów oraz widiowe idealne do cięcia drewna w poprzek i do laminatu. Przy wybieraniu modelu pilarki tarczowej należy zwrócić uwagę na dostępną głębokość cięcia (niekiedy można zdejmować tarczę), moc (im większy, tym twardszy materiał można ciąć). Przyda się również regulacja obrotów i prowadnica do cięcia równoległego.

Pilarka stołowa

Inna pilarka elektryczna to pilarka stołowa. Również cieszy się dużą popularnością i można ją zobaczyć w wielu warsztatach, nawet tych przydomowych. Z tego faktu, że to podstawowe narzędzie, na rynku znajdziemy bardzo wiele różnych jej typów  modeli. Taka piła jest wręcz niezastąpiona przy cięciu prostopadłym do podłoża, czyli stołu.

Wspomnieliśmy o różnych typach pilarek. Najczęściej wybierane są uniwersalne, które są niezbyt duże, ale dobrze radzą sobie z materiałami o różnej twardości. Dla bardziej wymagających użytkowników lepsza będzie pilarka precyzyjna. Te pilarki mają tak wysoką prędkość obrotową, że poradzą sobie nawet z najtwardszym drewnem. Można jeszcze wyróżnić pilarkę stołową z heblarką, która nie tylko tnie, ale i hebluje drewno. Do profesjonalnych warsztatów może się przydać piła formatowa, za pomocą której można ciąć precyzyjnie nawet bardzo duże elementy.

Ukośnica

Ukośnica nie jest skomplikowanym narzędziem, ale czasami jest po prostu niezastąpiona. Takie urządzenie potrafi ciąć precyzyjnie nie tylko drewno, ale i tworzywa sztuczne oraz metal. Trzeba tylko założyć do ukośnicy odpowiedni nóż. Przy odpowiednim osprzęcie można naprawdę wiele zdziałać z takim narzędziem. Za jego pomocą przede wszystkim wykonamy precyzyjne cięcia pod różnymi kątami – od 45 do 90 st. Kupując ukośnicę, warto od razu wyposażyć się w wysokiej jakości komplet noży do tego narzędzia. Wygodniejsza w obsłudze i bardziej uniwersalna jest ukośnica dwustronna niż jednostronna. W przypadku obrabiania długich materiałów warto także wybrać model pilarki z posuwem. Narzędzie powinno również posiadać regulowaną prędkość obrotową.

Piła łańcuchowa

Do zalet elektrycznej piły łańcuchowej nie trzeba szczególnie przekonywać. Takie narzędzie zawsze warto mieć zarówno w przydomowym warsztacie, jak i przy wykonywaniu profesjonalnych prac. Oczywiście modele elektryczne mają ograniczenia w porównaniu ze spalinowymi. Doskonale jednak sprawdzają się przy mniej wymagających pracach, są tanie w eksploatacji i łatwe w obsłudze. Nie generują dużo hałasu i nie wydzielają spalin szkodliwych dla środowiska naturalnego.

Piła szablasta

Przydatnym narzędziem jest także piła szablasta, nazywana również lisim ogonem. Jednofazowy silnik wprawia brzeszczot w ruch posuwisto-zwrotny. To pozwala wykonywać precyzyjne cięcia. Takie narzędzie nadaje się do przecinania drewna, pustaków, metalu itp.

Zagłębiarka

Ciekawym, chociaż niezbyt często używanym narzędziem jest zgłębiarka. Być może wynika to z faktu, że to dość specjalistyczne urządzenie i nie każdemu jest niezbędne. Zagłębiarki są używane najczęściej przez profesjonalistów. To niemal powszechnie spotykane narzędzia w takich miejscach jak firmy produkujące meble czy inne produkty z drewna. Zagłębiarka pozwala na rozpoczęcia wycinania otworu w dowolnym miejscu drewnianej powierzchni. Najbardziej zaawansowane modele mają również funkcję podcinania. Za pomocą zagłębiarki można obrabiać nie tylko zwykłe drewno, ale i aluminium czy laminat.

Bez wątpienia pilarki elektryczne to bardzo przydatne narzędzia, bez których wykonywanie wielu prac byłoby co najmniej utrudnione. Duża rodzina takich pilarek sprawia, że można wybrać łatwo odpowiedni typ narzędzia do naszych potrzeb.

Redakcja ScandiLoft