Piec na paliwo stałe – dostępne na rynku alternatywy dla węgla

Piec na paliwo stałe to nadal jedno z najchętniej wybieranych źródeł ciepła do ogrzewania domu jednorodzinnego. Jest on przystępny cenowo w zakupie oraz eksploatacji. Opał jest łatwo dostępny i stanowi ciągle jedno z najtańszych paliw. Wiele osób poszukuje jednak alternatywy dla węgla z mniejszym negatywnym wpływem na środowisko naturalne. Korzystanie ze źródeł kopalnych nie jest obojętne dla środowiska,  wpływa na  zwiększenie emisji zanieczyszczeń pyłowych oraz gazów cieplarnianych.  Po jakie paliwo stałe warto zatem sięgnąć?

Ekogroszek – wydajna alternatywa dla węgla

Ekogroszek to paliwo o wielkości ziaren od 5 do 25 mm, zawierające małe ilości siarki i popiołu. Cechuje się dużą kalorycznością i wydajnością – oznacza to, że z niewielkiej jego ilości uzyskuje się dużo ciepła. Taki opał doskonale sprawdza się w piecach na paliwo stałe z podajnikiem, często stosowanych jako główne źródło ciepła w projektach domów. Wysokiej jakości ekogroszek wydziela do atmosfery mniej szkodliwych substancji niż węgiel. Jest on stosunkowo wygodny w eksploatacji – w przypadku pieców z zasobnikiem wystarczy raz na kilka dni uzupełnić opał. Zapakowany w poręczne worki, jest bezproblemowy podczas magazynowania. Wymaga jednak wydzielenia zadaszonego i suchego miejsca do składowania, w którym nie będzie narażony na działanie wilgoci.

Pellet i brykiety – tanie i czyste ogrzewanie

Tuż obok ekogroszku popularnym opałem do pieca na paliwo stałe jest pellet, a nieco rzadziej – także brykiet. To sprasowana pod wysokim ciśnieniem biomasa, czyli najczęściej trociny drzewne. Pellet oferowany jest w drobnych granulkach o zróżnicowanej średnicy. Będzie on dobrym i ekologicznym wyborem do nowoczesnych pieców z podajnikiem, jakie zastosowano w wielu projektach dostępnych na stronie https://projekty.muratordom.pl. Brykiet natomiast jest produkowany w postaci większych kostek o dużej gęstości, które nadają się do spalania w tradycyjnych piecach czy kominkach. Oba wspomniane wyżej typy opału zawierają śladowe ilości siarki i popiołu, a ich emisja dwutlenku węgla jest zerowa. Są przystępne cenowo oraz nie generują dużych ilości sadzy – a więc nie przyczyniają się do zabrudzenia kotłowni. Workowany pellet jest łatwiejszy do przechowywania, aniżeli brykiet, który należy spalić w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki niskiej zawartości wilgoci oraz znacznemu zagęszczeniu masy, sprasowane kostki brykietowe mają większą energię opałową niż niektóre gatunki drewna. Nie palą się, lecz żarzą – wytwarzając ciepło wolniej, ale przez dłuższy czas.

Drewno – naturalne źródło odnawialnej energii

Ostatnią alternatywą dla węgla jest drewno. To najtańszy, a zarazem najbardziej pracochłonny sposób ogrzewania, który generuje konieczność regularnego dokładania opału. Drewno można wykorzystywać w piecach tradycyjnych i zgazowujących, a także w kominkach. Cechuje je wielokrotnie mniejsza zawartość siarki, a niewielka ilość popiołu będącego efektem spalania może zostać wykorzystana jako nawóz w ogrodzie. W trakcie magazynowania drewno zajmuje więcej miejsca niż pellet czy ekogroszek oraz wymaga co najmniej dwuletniego sezonowania. Jednocześnie jest nadal często wybierane przez osoby, którym zależy na maksymalnym ograniczeniu kosztów ogrzewania.

Prócz węgla, w sprzedaży dostępnych jest kilka alternatywnych rodzajów opału do pieca na paliwo stałe. Ekogroszek, pellet, brykiety czy drewno generują znacznie mniejszą ilość zanieczyszczeń, a zarazem mogą być stosowane zarówno w urządzeniach zasypowych, jak i z podajnikiem. Z tego względu warto mieć je na uwadze, jeśli posiadasz lub planujesz zakup nowoczesnego pieca na stałe paliwo.

zdjęcie: Przykładowy projektu domu – Projekt M245 – Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl 

Redakcja ScandiLoft