Jak wyposażyć mały warsztat napraw samochodowych?

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwe. Cóż nie ma się co oszukiwać – jest bardzo trudne, a przy tym często ciężko dotrzeć do klientów, wszak konkurencja jest duża. Oczywiście duże znaczenie ma sama jakość usług, które oferujecie. W tym przypadku usługi muszą być na najwyższym poziomie. A gdy do tego prowadzicie np. warsztat samochodowy, musicie zadbać o wyposażenie. Dziś podpowiemy Wam, jak wyposażyć mały warsztat napraw samochodowych.

Meble warsztatowe i klucze to podstawa

W warsztacie samochodowym, który jest mały trzeba zadbać o właściwe rozmieszczenie sprzętu. Jednocześnie trzeba też pamiętać o zapewnieniu pomieszczeniu ergonomii i funkcjonalności, które wpływają nie tylko na komfort pracy, ale także na bezpieczeństwo. Dlatego też niezbędne jest wyposażenie warsztatu w meble warsztatowe. Są one trwałe i wytrzymałe. Można zdecydować się na komplet z wiszącymi półkami, szufladami i wzmocnionym blatem. Całość nie zajmuje wiele miejsca, a przy tym dzięki meblom zachowacie też porządek w miejscu pracy i co ważne wszystkie sprzęty będziecie mieć pod ręką. Skoro meble już wybrane, to duże znaczenie przy wykonywaniu mniejszych i większych napraw mają klucze. Można więc powiedzieć, że są must have. Polecamy większe zestawy. Wśród nich nie może zabraknąć mocnych kluczy nasadowych, a także płasko-oczkowych. Przydadzą się również śrubokręty i klucze imbusowe. Nie zapomnijcie o kluczach do filtra oleju czy Torx. Dobre zestawy kluczy nie są drogie, a są niezbędne.

Spoiwa do plastiku oraz dobra spawarka – szerokie spektrum zastosowania

Nie można zapominać, że wiele elementów w samochodzie wykonanych jest z plastiku. Stąd też wiele napraw wykonuje się w oparciu o spoiwa do plastiku. Tutaj można choćby wymienić naprawę zderzaka czy elementów plastikowych w samochodzie, a nawet chłodnicy. Dlatego należy zawsze pamiętać, aby w warsztacie znalazły się dobre i mocne spoiwa do plastiku oraz wydajna spawarka. Odpowiednie spoiwo do plastiku zapewnia efektywność pracy, ale też sprawia, iż wykonana jest ona precyzyjnie. Rzecz jasna spoiwa należy dobierać pod kątem konkretnego tworzywa sztucznego. Ale jak to sprawdzić, gdy np. nie ma specjalnych oznaczeń? Nie jest to wcale trudne. Wystarczy tylko wykonać próbę doświadczalną w płomieniu palnika. Trzeba pamiętać, że każde tworzywo sztuczne ma inną temperaturę spawania, ale można ją określić jeżeli weźmie się pod uwagę sam wygląd płomienia.

Serwis zawieszenia i układu hamulcowego – o czym musisz pamiętać?

Wiecie już, że odpowiednie narzędzia, ale i spoiwa do plastiku ułatwiają pracę. Ale jednak poza małymi inwestycjami musicie też dokonać tych większych, które może nie są przyjemne dla portfela, ale jednak sprawiają, iż zaoferujecie klientom szerszy zakres usług. Dlatego też w Waszym warsztacie musi znaleźć się podnośnik hydrauliczny. Można wybrać ten znany wszystkim mechanikom jako „żaba”, albo można też zainwestować w dźwignik tłokowy. Jak wiadomo umożliwiają one bezpieczne, szybkie i sprawne podnoszenia samochodu. Przyda się jeszcze ściągacz do łożysk kół, gdyż tylko wtedy będziecie w stanie szybko wymienić łożyska. A podczas zdejmowania tarcz czy bębnów hamulcowych obowiązkowy jest ściągacz. Przydadzą się również akcesoria wśród, których możemy wymienić kosmetyki, ale i wszelkie odrdzewiacze, smary, papiery ścierne czy szmatki. Nie zapomnijcie o środkach ochrony osobistej.

Sprzęt diagnostyczny – dla efektywności pracy

Nie każdą awarię widać już na pierwszy rzut oka. Stąd też należy zakupić dobry sprzęt diagnostyczny. Wtedy macie pewność, że naprawa, którą wykonujecie, będzie rzeczywiście tą, którą trzeba wykonać. Chyba każdemu już zdarzyło się skorzystać z usług mechanika, który naprawiał w samochodzie nie to, co się zepsuło. Bez dwóch zdań trzeba nawet w małym warsztacie posiadać sprzęty diagnostyczne, które też pozwolą Wam określić stan techniczny pojazdu. I tak potrzebny będzie na pewno ciśnieniomierz oraz miernik podciśnienia. Przyda się również stanowisko do wykrywania, ale i usuwania uszkodzeń w instalacji sterujących, układów zapłonowych czy wtryskowych. Czas jeszcze pomyśleć nad zakupem przyrządów do kontroli, szybkości działania układu hamulcowego, i regulacji geometrii zawieszenia samochodowego.

Redakcja ScandiLoft