Jak dobrać ziemię ogrodową do uprawy warzyw, kwiatów czy krzewów? Czy istnieje uniwersalna i czy uniwersalna się sprawdzi?

Grunt to podłoże, dlatego ziemia w jakiej uprawiamy rośliny ma bezpośredni wpływ na to, jak rosną i się rozwijają. Jak dobrać ją pod poszczególne gatunki. Czy uniwersalna się sprawdzi? Na te pytania postaramy się się odpowiedzieć w naszym poradniku dla początkujących ogrodników.

Czy istnieje uniwersalna ziemia ogrodowa?

Oczywiście! Jest to ziemia o odczynie lekko kwaśnym, który odpowiada większości gatunków roślin. Zakres ph takiej gleby wynosi od 5,5 do 7. Ale żeby nie było tak prosto. Ziemia ogrodowa jest mieszana z tą, którą mamy na naszej działce, a jej odczyn może się znacząco różnić. Jak wiadomo z tego powodu nie uzyskamy dokładnie takich wartości pH. Inną kwestią jest również przepuszczalność gleby, bowiem tę twardą i zbitą, czyli gliniastą, trzeba co jakiś czas piaskować, aby poprawiać jej strukturę. Na piaszczystej nam raczej nic nie wyrośnie, dlatego trzeba ją wzbogacić w ziemię ogrodową na dość dużej głębokości przed sadzeniem roślin. Jeśli masz w ogrodzie glebę gliniasto-piasczystą to jesteś prawdziwym szczęściarzem, w tej sytuacji nie musisz dowozić dodatkowej ziemi do ogrodu, a jedynie wzbogacać glebę naturalnymi nawozami.    

Przed zakupem ziemi ogrodowej i składników wzbogacających sprawdź, jaką glebę masz w ogrodzie

Oczywiście przed podjęciem jakichkolwiek działań trzeba najpierw zweryfikować jaka gleba znajduje się w ogrodzie. Wystarczy wziąć garść gleby, czyli próbkę i spróbować ją uformować. Jeżeli pobranie takiej próbki sprawia nam trudność, bo gleba jest mocno zbita, a na dodatek brudzi palce, jest lepka i ciężka, to na pewno jest to gleba gliniasta, którą musisz nieco rozluźnić i wzbogacić o piasek bądź też zmieszać z ziemią ogrodową w odpowiednich proporcjach. Niemniej jednak okresowe piaskowanie i tak w tym przypadku będzie potrzebne, bo sprzyja rozrostowi systemu korzeniowego w gliniastej glebie. Piaszczysta gleba będzie się po prostu rozsypywać i w żadnym razie nie będzie można jej uformować. Warto zmieszać , czyli przekopać z ziemią ogrodową, aby uzyskać lepsze podłoże dla roślin. W piaszczysto-gliniastej wyraźnie wyczuwa się drobinki piasku. Jeśli chodzi o zweryfikowanie ph można posłużyć się kwasomierzem elektronicznym lub polowym, w przypadku którego kolor papierka porównuje się ze skalą.         

Jaką uzyskać odczyn kwaśny gleby?

Już wiesz, że uniwersalna ziemia do ogrodu na pewno się przyda, ale jak uzyskać konkretny odczyn dla poszczególnych gatunków roślin. Są takie, które wymagają kwaśnego. W tym przypadku glebę należy wzbogacić o torf wysoki powstający w zbiornikach wodnych przez obumieranie i rozkładanie się roślin. To najbardziej wartościowy naturalny nawóz. Sprawdza się w ogrodach warzywnych, gdzie poszczególne gatunki wymagają pH 3,5 do 5. Kwaśnego pH niejednokrotnie potrzebują również rośliny ozdobne. Można by wymienić tu chociażby magnolia, rododendrony, pierisy, różanecznik czy hortensję. Jeśli odczyn gleby jest bliższy kwasowemu można zastosować nawóz zakwaszający. Tutaj najczęściej sięga się po te zawierające siarczan amonu. Ten ostatni utrzymuje kwaśne pH przez cały okres wegetacyjny, zatem nie ma potrzeby wielokrotnego nawożenia roślin. Wystarczy robić to w dwóch turach – przed okresem wegetacji wiosną lub przed wysianiem nasion, a także na początku czerwca.  

Jak uzyskać odczyn zasadowy w skuteczny sposób?  

Są takie rośliny dla których istotne jest zasadowe środowisko. W ich przypadku do uzyskania pożądanego odczynu sprawdzi się torf niski. Ważna jest także mieszanka nawozów odkwaszających wapniowo-magnezowych. Ponieważ klasyczny torf niski zasobny w sól może być przyczyną pojawienia się pędraków i innych szkodników w ogrodzie, rekomendowane jest używanie torfu pośredniego, który stanowi mieszankę wysokiego i niskiego. Takie warunki będą sprzyjać rozwojowi buku pospolitego, a także jabłoni, grusz i śliw w sadzie.

Przygotowanie ziemi pod uprawę roślin, a także wzbogacanie jej odpowiednimi nawozami jest kluczowe dla ich zrównoważonego rozwoju. Dlatego nie należy lekceważyć ich potrzeb i zapewnić im właściwe warunki. Na pewno odwdzięczą się obfitym plonem lub kwitnieniem.

Redakcja ScandiLoft