Jaki drzwi do kabiny natryskowej wybrać?

Drzwi natryskowe pełnią istotną funkcję w każdej kabinie prysznicowej. Ich dobór nie powinien być dziełem przypadku. Warto zastanowić się, jakie drzwi będą dla nas najlepsze.

Drzwi natryskowe pozwalają stworzyć komfortową przestrzeń kąpielową w połączeniu z kabiną natryskową. Często konsumenci nie zwracają zbyt dużej uwagi na drzwi, wybierając kabinę prysznicową, co potem może okazać się dużym problem. Na przykład do małej łazienki nie każdy rodzaj drzwi będzie odpowiedni. Dlatego najlepiej wybierać kabinę natryskową kompleksowo, czyli zwracając uwagę na wszystkie jej elementy. W naszym artykule podpowiemy, co jest ważne przy wyborze drzwi natryskowych.  

Drzwi przesuwne, uchylne lub inne

Jedna z najważniejszych decyzji przy wyborze drzwi to sposób ich otwierania. Drzwi natryskowe mogą być przesuwne, uchylne, składane (harmonijkowe) i wahadłowe. To oznacza, że wybór wariantów jest dość duży. Dlatego warto poznać nieco bliżej różne te rozwiązania.

Drzwi przesuwne należą do jednych z najpopularniejszych. Mogą składać się z jednej przesuwanej części lub z kilku. Takie drzwi montowane są na łożyskach, rolkach (podwieszane od góry) lub na suwakach. Dużą zaletą drzwi przesuwnych jest to, że nie zajmują miejsca po otwarciu na zewnątrz kabiny. Z tego względu takie drzwi idealnie nadają się do małej łazienki.

Drzwi uchylne to również bardzo częste rozwiązanie. Warto je montować szczególnie w dużych łazienkach, ponieważ wymagają dużo miejsca – otwierają się na zewnątrz. Jeśli miejsca nie ma zbyt dużo, można zdecydować się na drzwi uchylne podwójne, ale otwierane do wewnątrz. To jednak rzadsze rozwiązanie, ponieważ najczęściej podwójne drzwi otwierają się na zewnątrz. Innym wariantem drzwi uchylnych są tzw. skrzydła wahadłowe – w czasie otwierania ich część cofa się do wnętrza kabiny. Przypominają drzwi obrotowe.

Natomiast drzwi składane nazywane są również harmonijkowymi, ponieważ składają się właśnie w harmonijkę. Nie zajmują miejsca przed kabiną ani w jej wnętrzu. Można je z powodzeniem wykorzystywać zarówno w dużych kabinach i dużych łazienkach, jak i w bardzo małych przestrzeniach.   

Drzwi natryskowe – jakie jeszcze parametry są ważne?

Sposób otwierania to jedna kwestia. Istotne są jednak również rozmiary drzwi natryskowych. Zwykle dobiera się je w taki sposób, żeby zajmowały cały front kabiny prysznicowej. Właśnie od niej zależą tak naprawdę rozmiary drzwi. 

Istotny jest również materiał, z jakiego zostały wykonane drzwi. Najczęściej to różne rodzaje szkła. Klasyczne rozwiązanie to szkło przejrzyste, szczególnie dobre do małych łazienek, ponieważ ukazuje wnętrze kabiny, co tym samym zwiększa optycznie pomieszczenie. Takie drzwi nie zapewniają jednak zbyt dużej intymności. Inne rozwiązanie to szkło satynowe o zielonym odcieniu. Możemy również zdecydować się na szkło barwione i wybrać odpowiadający nam kolor. Ostatnio popularne stają się drzwi ze szkła ornamentowego z różnymi fantazyjnymi zdobieniami.

Drzwi natryskowe to ważna część kabiny prysznicowej. Warto wybrać takie, żeby łączyły wysoką estetykę z dużą funkcjonalnością.

Zobacz więcej na: https://onninen.pl/pl-PL/kabiny-natryskowe/drzwi-natryskowe,c2659

Redakcja ScandiLoft