Jak wybrać krzesła ogrodowe? Kilka praktycznych porad

Ogród to marzenie wielu z nas, a dla tych, którym udało się je zrealizować – przestrzeń wypoczynku i miejsce, w którym można odgrodzić się od codziennego zgiełku i wyciszyć myśli. Aby to jednak było możliwe, niezbędne jest odpowiednie zaaranżowanie tej przestrzeni. Roślinność powinna być dopasowana nie tylko do naszej wizji oraz upodobań, ale też warunków panujących w ogrodzie – przede wszystkim poziomu nasłonecznienia oraz rodzaju gleby. Równie ważne są także elementy wyposażenia ogrodu oraz małej architektury – w ogromnym stopniu wpływają one na to, jaka atmosfera będzie panowała w ogrodzie.

Krzesła ogrodowe – wygląd krzeseł, na który warto postawić

Materiał wykonania krzeseł ogrodowych – który jest najlepszy?

Krzesła ogrodowe składane – plusy i minusy

Jak dbać o krzesła ogrodowe?

Jeśli chodzi o wyposażenie ogrodu, jednym z jego najważniejszych elementów są z całą pewnością krzesła ogrodowe. Nie tylko zależy od nich wygoda spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale też to, jak ogród będzie się prezentował. Wybór krzeseł ogrodowych jest naprawdę szeroki – bez problemu znajdziemy więc wśród nich model, który będzie dopasowany do danej aranżacji oraz naszych oczekiwań. Na co jednak zwrócić przy podejmowaniu decyzji?

Krzesła ogrodowe – wygląd krzeseł, na który warto postawić

Dla wielu osób wygląd krzeseł do ogrodu ma na pewno największe znaczenie. By ogród stwarzał dobre warunki do odpoczynku, musi odpowiednio się prezentować. To, co oznacza powyższe stwierdzenie, zależy jednak od wielu czynników – naszych upodobań oraz stylu, w jaki zaaranżowaliśmy ogród, taras, a czasem również salon, który wychodzi na tę przestrzeń. Jeśli chodzi o design krzeseł do wyboru mamy przede wszystkim następujące rozwiązania:

klasyczne meble ogrodowe które znamy z lat 90. Większość modeli utrzymanych w tej stylistyce niestety nie reprezentuje wysokiej jakości, a takie projekty niezbyt dobrze łączą się ze współczesnymi aranżacjami. Ich zaletą jest natomiast zazwyczaj niska cena;

nowoczesne, designerskie krzesła do ogrodu – mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Dobrze łączą się z aranżacjami nawiązującymi do współczesnych projektów, ale przy odrobinie wysiłku i fantazji można skomponować je nawet z klasycznie urządzonymi tarasami i ogrodami. Są dostępne w różnych cenach – zarówno tych bardzo przystępnych, jak i nieco droższych;

klasyczne krzesła ogrodowe – te zazwyczaj wykonane są przede wszystkim z drewna lub metalu. Nawiązują do klasycznych projektów oraz rustykalnego klimatu.

Materiał wykonania krzeseł ogrodowych – który jest najlepszy?

Jeszcze ważniejszy od projektu jest oczywiście materiał, z którego wykonane są krzesła do ogrodu. Ten powinien przede wszystkim spełniać następujące warunki:

być odporny na działanie czynników atmosferycznych – użytkowane na zewnątrz ogrodowe krzesła są narażone na kontakt z wilgocią, ekstremalnymi (niskimi oraz wysokimi) temperaturami oraz promieniami słonecznymi. Muszą być więc wykonane z materiału, który w zetknięciu z nimi nie straci swoich właściwości i wyglądu;

być wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne – podczas wypoczynku na świeżym powietrzu nietrudno o pęknięcia lub zarysowania materiału, z którego wykonano krzesła ogrodowe – zwłaszcza jeśli w ogrodzie przebywają dzieci. Warto więc sięgać po modele wykonane z wytrzymałych materiałów;

nie starzeć się szybko – przechowywane poza ogrzewanymi pomieszczeniami mogą prędko utracić swój dobry wygląd;

być lekki – krzesła ogrodowe często są przenoszone – lekki materiał sprawi, że obędzie się to bez niepotrzebnych problemów.

Wymienione wyżej zalety ma kilka materiałów. Są to przede wszystkim:

polipropylen oraz w mniejszym stopniu inne tworzywa sztuczne. Szczególnie dobrze sprawdza się on w przypadku nowoczesnych projektów – może przybierać właściwie dowolną formę i kolor;

drewno – pod warunkiem, że będzie dobrze zaimpregnowane. Zabezpieczenia nie wymagają natomiast egzotyczne gatunki drewna, które jednak są cięższe i droższe;

metal – na przykład stal, aluminium lub żeliwo;

rattan i technorattan;

Krzesła ogrodowe składane – plusy i minusy

Wybierając krzesła ogrodowe, koniecznie zwróćmy też uwagę na to, jak łatwo jest je przechowywać. By zaoszczędzić miejsce w piwnicy, garażu lub domku narzędziowym, można postawić na modele składane. Takie rozwiązanie ma kilka zalet – najważniejsze z nich to niewielka ilość miejsca potrzebna do ich składowania oraz łatwość transportu, co może mieć spore znaczenie, jeśli z tego samego kompletu zamierzamy korzystać zarówno w przydomowym ogrodzie, jak i na działce.

Niestety, składane ogrodowe krzesła mają również pewne wady. Najpoważniejsza to z całą pewnością obniżona wytrzymałość oraz zwiększone ryzyko uszkodzenia. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku, gdy wśród gości mogą pojawić się osoby o większej wadze. Alternatywą dla krzeseł ogrodowych składanych mogą być modele dające się sztaplować, czyli przechowywać jedno na drugim.

Jak dbać o krzesła ogrodowe?

Krzesła ogrodowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by na długo zachować swoje właściwości. Sposoby pielęgnacji zależą przede wszystkim od materiału oraz wykończenia. By je poznać, najlepiej jest skorzystać z instrukcji dołączonej do krzeseł przez producenta.

Redakcja ScandiLoft