Filtr do oczyszczacza powietrza i jego najważniejsze właściwości

Filtry w oczyszczaczu powietrza to najważniejszy element całego tego urządzenia. To od niego zależy, jak i czy w ogóle powietrze zostanie przefiltrowane. Pełnią one niezwykle istotną funkcję. Warto poziom ich zużycia kontrolować przez okrągły rok, a szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Jakie dokładnie funkcje pełnią te filtry? Co je wyróżnia? 

Właściwości filtra do oczyszczacza powietrza

Jeżeli chodzi o właściwości, wszystko zależy głównie od samego rodzaju filtra. Każdy z nich wyróżniają inne właściwości. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

  • Filtr wstępny 

Znajdziemy go w górnej części urządzenia. Jego zadaniem jest oczyścić powietrze na  samym początku. Ma on postać gęstej siatki, która zbiera zanieczyszczenia. Są to większe elementy, jak na przykład kurz, sierść czy też włosy.

  • Filtr węglowy

Coraz to większą popularnością cieszą się filtry do powietrza zawierające węgiel aktywny. Mają one postać grubej tkaniny, w której zamieszczone są pierwiastki węgla aktywnego. Ich największym plusem jest adsorpcja szkodliwych dla zdrowia substancji. Właściwość ta to ogromny plus, który przyciąga klientów.

  • Filtr HEPA

Nazwa filtra wywodzi się z języka angielskiego “High Efficiency Particulate Air Filter”. Jest to jeden z najskuteczniejszych wkładów. Może wychwycić najdrobniejsze zanieczyszczenia, jakie znajdą się w naszym otoczeniu. Szczególnie polecany jest więc dla alergików, którzy walczą z zanieczyszczeniami w powietrzu.

  • Filtr jonowy

Nieco bardziej skomplikowanym działaniem charakteryzują się filtry jonowe. W tym wypadku do oczyszczacza zasysane jest powietrze, a następnie poddawane jest oddziaływaniu mocnego pola elektromagnetycznego. Dzięki temu do cząstek przyczepiają się jony o wartości dodatniej i ujemnej. Kolejno powietrze wędruje do komory, gdzie umieszczone są dwie naelektryzowane płyty. W ostatnim etapie przefiltrowane powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia.

Jak dobrać najlepszy filtr?

Dobór filtra i jego rodzaju zależy w dużej mierze od rodzaju oczyszczacza. Poza tym warto również podczas zakupów przyjrzeć się producentowi oraz temu, skąd sprowadzane są filtry. Najlepiej postawić na sprawdzone źródła. Filtr do oczyszczacza powietrza powinien być odpowiednio dopasowany i nie może zakłócać działania sprzętu. Często na rynku możemy natknąć się na podrobione produkty, na które lepiej uważać. Podpowiedzią może być cena – za niska to najlepszy znak, że z produktem może być coś nie tak.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej udaj się do specjalisty. Warto skonsultować dobór filtra przed jego zakupem, aby mieć pewność, że wszystko będzie działało poprawnie. Inny pomysł to wygodne zakupy przez internet – w ofercie e-sklepów można posortować filtry po marce i konkretnym modelu posiadanego oczyszczacza, dzięki temu nie ma mowy o pomyłce.

Redakcja ScandiLoft