Cekolowanie ścian

W najbliższej przyszłości planujesz przeprowadzić remont w swoim mieszkaniu? Masz zamiar odświeżyć nieco swoje wnętrze oraz przywrócić dawny blask oraz doskonały wygląd ścianom w swoich czterech kątach? Cekolowanie ścian jest jedną z zaplanowanych przez Ciebie czynności remontowych? Zastanawiasz się czy możesz wykonać to samodzielnie? Jeżeli tak to koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem, w którym wyjaśnimy jak przeprowadzić cekolowanie ścian na własną rękę. 

Jak cekolować ściany?

Zabierając się do cekolowania w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o zabezpieczenie mebli oraz innych przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu, w którym będziemy zajmować się cekolowaniem. Najlepiej na czas remontu pozbyć się wszelkich przedmiotów oraz zabezpieczyć folią okna i parapety, a także listwy podłogowe. Następnie radzimy zgromadzić w jednym miejscu wszelkie niezbędne do wykonania tej czynności narzędzia oraz materiały- przede wszystkim gładź szpachlową. Kolejnym krokiem jest przygotowanie ściany, jeżeli są na niej jakiekolwiek wypukłości i zgrubienia to należy je zeskrobać. Idealnie nada się do tego ostra druciana szczotka oraz skrobak. Po usunięciu starych powłok i zgrubień należy przystąpić do dokładnego oczyszczenia ściany. Należy bezwzględnie pamiętać o usunięciu nawet najdrobniejszego pyłu gdyż w przeciwnym razie gładź szpachlowa nie będzie chciała się utrzymywać na ścianie po jej nałożeniu. Do czyszczenia najlepszym urządzeniem będzie odkurzać, proponujemy także po odkurzeniu ściany wywietrzenie całego pomieszczenia i odczekanie kilkunastu godzin przed przystąpieniem do kolejnego etapu cekolowania ściany. 

Kolejny etap naszej pracy to gruntowanie

Warto zainwestować w dobrej jakości podkład, który pokryje trwale całą powierzchnie chłonną ściany. Grunt należy nanieść na ścianę równomiernie, używając do tego specjalistycznego wałka. Po zagruntowaniu ściany należy poczekać aż podkład dobrze wyschnie, zajmie to około 24 godzin. Po tym czasie należy przystąpić do przygotowania zaprawy do szpachlowania. W sklepach znajdziemy zarówno gotową zaprawę jak i produkty z których po wymieszaniu uzyskuje się zaprawę. Gotowa gładź będzie idealna do niewielkich ubytków, należy jednak pamiętać, że wybierając gotową zaprawę nie mamy możliwości zmiany jej gęstości. Na zagruntowaną wcześniej ścianę należy nałożyć gładź, pamiętając by robić to równomiernie. Całość nałożonej zaprawy należy wygładzić za pomocą szpachelki. Gdy masa nałożona na ściany zastygnie i dobrze przeschnie należy przystąpić do szpachlowania, a później do gładzenia oraz szlifowania całej powierzchni ściany.

Redakcja ScandiLoft