Posadzka betonowa w biurze

Masz biuro w lofcie? Zależy Ci na utrzymaniu spójności stylistycznej wszystkich jego elementów? Zastanawiasz się jakim materiałem wykończyć podłogę? Jednym z możliwych rozwiązań jest szlifowanie i polerowanie posadzki betonowej.

Jakie są zalety i wady posadzek betonowych z biurach? Czy rozwiązaniem takim warto się zainteresować? Sprawdziliśmy to!

Polerowany beton = wyjątkowy wygląd

Polerowane posadzki betonowe wyglądają wyjątkowo. Materiał ten nadaje wnętrzom ciekawy industrialny wygląd. Dlatego doskonale nadaje się do wnętrz lokali biurowych usytuowanych w starych kamienicach lub przerobionych na biura obiektach przemysłowych.

Posadzka betonowa nie wymaga poza polerowaniem żadnych dodatkowych prac wykończeniowych.  Ale możliwe jest zastosowanie na jej powierzchni np. farby lub bezbarwnej nakładki z żywicy epoksydowej. Dzięki temu uzyskuje się dodatkowe efekty wizualne.

Utrzymanie posadzki betonowej w czystości

Wartości estetyczne to nie jedyna zaleta polerowanej posadzki betonowej. Kolejną jest łatwość utrzymania jej w czystości. Rozlana kawa czy inne napoje? Błoto i inne zanieczyszczenia naniesione z zewnątrz? Dobrze wypolerowanej podłodze z betonu nie są straszne. Dodatkowo w odróżnieniu od wykładzin podłogowych posadzki betonowe nie są dobrym środowiskiem do rozwoju roztoczy i innych groźnych dla zdrowia mikroorganizmów.

Ważny jest także czas potrzebny na doprowadzenie posadzki tego typu do czystości. Jest on krótszy niż w przypadku najbardziej popularnych w biurach wykładzin dywanowych. Co w oczywisty sposób wpływa na koszty sprzątania

Koszt wykonania polerowanej posadzki betonowej

Wymieniając zalety polerowania posadzki betonowej trzeba wspomnieć o kosztach jej wykonania i eksploatacji. Wykonanie polerowania istniejącej podłogi jest zdecydowanie tańsze niż wykorzystanie alternatywnych możliwości. Zarówno płytki ceramiczne jak i wykładzina dywanowa są rozwiązaniami droższymi. Więcej zapłacimy także za wykonanie posadzki lub nakładki epoksydowej. 

Koszty eksploatacji polerowanej posadzki betonowej są porównywalne jak w przypadku ceramiki lub epoksydu. Natomiast zdecydowanie niższe od kosztów utrzymania wykładzin podłogowych w nienagannym stanie. 

Wady posadzek betonowych

Oczywiście posadzki betonowe nie są pozbawione wad. Decydując się na takie wykończenie podłogi należy pamiętać, że będzie miało ono negatywny wpływ na trwałość mebli biurowych. Szczególnie krzeseł obrotowych, których plastikowe kółka będą narażona na znacznie większe obciążenia niż w przypadku wykładziny podłogowej. 

Posadzki betonowe są także naturalnie chłodne. W lecie jest to ich zaleta, bo pozwalają ograniczyć korzystanie z klimatyzacji. Ma to pozytywny wpływ zarówno na koszty jak i na stan zdrowia pracowników. Jednak w okresach jesieni i zimy może to powodować szybsze wychładzanie pomieszczeń biurowych i w konsekwencji wyższe koszty ogrzewania.

Redakcja ScandiLoft