Jak zrobić meble z palet?

Żyjemy w coraz bardziej zagraconym świecie. W naszej cywilizacji człowiek produkuje tyle przedmiotów, że nawet rozbuchany ludzki konsumpcjonizm nie jest w stanie wszystkiego wykorzystać – w efekcie wiele przedmiotów marnuje się, niszczeje, nigdy nawet nie będąc sprzedanymi. Z drugiej strony, wszelkie dobra swoje kosztują i aby posiadać, trzeba najpierw zarobić, dlatego większość z nas wybiera oszczędny tryb życia. Również moda ma wpływ na to, jakie życie wybieramy – ostatnimi czasy na znaczeniu nabiera minimalizm, jako styl życia stojący w opozycji do wszędzie reklamowanego konsumpcjonizmu.

Metody tworzenia mebli z palet

Jedną z metod na stanięcie w opozycji do mainstreamowych trendów każących nam kupować bez końca, jest moda na DIY (z angielskiego w skrócie Do It Yourself). Chodzi o to, by to co tylko się da, wykonać samemu, własnoręcznie, zamiast kupować gotowe przedmioty. A prawda jest taka, że większość przedmiotów można zrobić samemu. I tak oto istnieją panie, które nie kupują ubrań – szyją je same. Są ludzie sami wykonujący meble. Inni produkują własnoręcznie robione ozdoby do domu, zabawki i gadżety, nierzadko na tym zarabiając, prowadząc własny biznes. Dzięki rzeczom robionym własnoręcznie można zaoszczędzić spore pieniądze, zarobić, a przede wszystkim – nauczyć się czegoś nowego i mieć satysfakcje z własnej pracy. U wielu ludzi zmienia się to wręcz w hobby.

Najbardziej zaradni i poniekąd radykalni ludzie kupują niewiele. Są tacy, którzy meble w swoim domu również wykonują własnoręcznie, co wymaga sporo cierpliwości i umiejętności. Jednak są sposoby dla niewprawionych i początkujących, by wykonać proste meble nadające się na przykład do ogrodu z palet. To świetny sposób na danie drugiego życia paletom i zaoszczędzeniu sporych pieniędzy na kupnie mebli ogrodowych.

Zatem, jak zrobić meble z palet?

Przede wszystkim należy wybrać palety niezniszczone, nieuszkodzone, muszą być suche, nie gnijące. Zazwyczaj warto je wyheblować, by nie odchodziły żadne drzazgi. Następnie należy, według własnego planu, po prostu pociąć i poprzybijać palety tak, aby zrobić siedziska i stolik. Plus jest taki, że możesz wymierzyć takiej wielkości meble, by pasowały idealnie do przestrzeni, gdzie chcesz je dać. Potem wystarczy pomalować na wybrany kolor. Warto zakupić do nich – albo lepiej, zrobić samemu – narzuty i poduszki, by nabrały ładnego wyglądu i były wygodne. Dobrze wykonane meble ogrodowe z palet są trwałe, bardzo ładnie wyglądają i możesz pochwalić się swoją zaradnością i umiejętnościami majsterkowania. 

Jak zrobić meble z palet? Nic trudnego. Wystarczą dobrej jakości palety, miarka, odrobina wyobraźni, narzędzia i farba. W efekcie możesz otrzymać praktyczne meble, za które normalnie musiałbyś wydać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych! Dzięki temu też wspomożesz środowisko naturalne przez ponowne użycie czegoś, co musiałoby zostać wyrzucone i niestety, zostałoby zdegradowane. Jeśli nie masz pomysłu, warto poszperać w internecie by znaleźć inspiracje, jak zrobić meble z palet, które będą cieszyły oko.

Redakcja ScandiLoft