Jak urządzić taras? 5 przydatnych wskazówek

Taras to doskonałe miejsce na letnie spotkania. Jeśli zaaranżujemy go w odpowiedni sposób, będziemy mogli z niego korzystać przez cały rok, nie tylko w okresie letnim. Jak urządzić przytulny, komfortowy i funkcjonalny taras? Podpowiadamy.  

Dopasuj taras do swojej domu 

Na ogół tarasy są często przekształcane w przestrzeń traktowaną jako nowe pomieszczenie w domu o typowej funkcji, takie jak sypialnia czy łazienka. Taras jest postrzegany jako przestrzeń, która prowadzi na zewnątrz nieruchomości i idealny obszar do oczyszczenia umysłu i ciała – gdy pozwala na to pogoda.  

Wielkość tarasu  

Jednak odmian tarasu jest niemal tyle, ile typów domów czy mieszkań. Jeśli potrzeba przebywania na świeżym powietrzu jest ogólnym motywem łączącym wszystkie tarasy, to każdy styl ma swoje własne zastosowanie: letni salon, przedłużenie jadalni, letnia kuchnia lub po prostu miejsce do grillowania, przestrzeń zen, ogród, basen lub plac zabaw dla dzieci… lista jest długa.  

Im mniejszy taras, tym wyraźniej należy wcześniej określić jego główną funkcję. Oczywiście nie przeszkadza to w tym, aby taras był bardziej wszechstronny. Jego główna funkcja wynika ostatecznie z Twoich pragnień i potrzeb, a także musi uwzględniać pewne czynniki zewnętrzne, specyficzne dla nieruchomości, takie jak ekspozycja. Po podjęciu decyzji o funkcjonalności tarasu, przed rozpoczęciem prac należy wziąć pod uwagę wiele czynników, aby dopracować swój projekt zagospodarowania.  Na tarasie doskonale sprawdzą się lucide lampy. 

Rośliny 

Kiedy myślimy o przestrzeniach zewnętrznych, prawie zawsze kojarzą nam się one z terenami zielonymi. Na każdym tarasie, niezależnie od wielkości powinno znaleźć się nieco roślin. Jeśli jednak nie jesteś ekspertem, lepiej działać ostrożnie, aby uniknąć rozczarowania i znalezienia się z niezdrowymi roślinami. Orientację tarasu należy wykorzystać jako wskazówkę do strategicznego rozmieszczenia roślin.  

 Ponadto, jeśli taras jest często wystawiony na działanie wiatru, lepiej jest zabezpieczyć donice, które w przeciwnym razie mogą się przewrócić. To oczywiście rodzi pytanie o ciężar donic. Żaden taras, a tym bardziej budynek, nie jest w stanie udźwignąć nieskończonej ilości ciężaru, a zbyt ciężkie rośliny mogą go z czasem osłabić. Kolejnym zaleceniem jest unikanie sadzenia gatunków inwazyjnych, takich jak bambusy, które mają tendencję do szybkiego uszkodzenia fundamentów konstrukcji.  

 Wybór materiałów, tkanin i faktur

Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę pomieszczenie nieruchomości lub mieszkania, które sąsiaduje z tarasem. Aby uzyskać przyjemną równowagę wizualną, elementy dekoracyjne powinny pasować do siebie, tworząc harmonię między pomieszczeniami. Taras połączony na przykład z kuchnią, która przez większość czasu jest otwarta, nie będzie miał ani takiego samego wyglądu, ani organizacji jak taras przylegający do sypialni.  

 Niezależnie od konfiguracji Twojego domu, nie wahaj się i bez względu na wszystko używaj kolorów intensywnych. Pamiętaj, że całość ma pasować nie tylko do pomieszczenia do niego przyległego, ale również do przestrzeni na zewnątrz.  

Redakcja ScandiLoft