Jakie będą domy przyszłości?

Futurystyczne bryły z betonu, szkła i stali. Płaskie dachy, oszczędność zdobień, minimalizm kolorystyczny. Wnętrza przestronne, z dużymi przeszkleniami, urządzone w stylu modernistycznym. Na każdym kroku nowoczesne technologie sterowane biometrycznie. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? 

Polaków budowlane plany na przyszłość

Jedna ze znanych pracowni projektowych przeprowadziła badania na temat domów przyszłości. Respondenci mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące ich wyobrażenia o domu w roku 2050.

Większość z badanych wykazała dużą otwartość na ekologię i oszczędność – odnawialne źródła energii to numer jeden w obszarze technologii. 
Jeśli chodzi o wygląd i materiały, Polacy okazują się dość zachowawczymi tradycjonalistami – 58 % chce mieć dom murowany postawiony na betonowych ławach, który w 83 procentach przypadków pokryty będzie spadzistym dachem.
Okna z wystawą południową; północne tylko jeśli będzie ładny widok. Drzwi wejściowe otwierać mają się przy pomocy klucza (66%). 

W badaniach zauważa się bardzo dużą nieufność do tak zwanych domów inteligentnych. Technologia informacyjna wprawdzie uznawana jest za ważną, ale Polacy nie chcą mieszkać w domach naszpikowanych nowinkami technicznymi.

Gdyby uznać te badania za reprezentatywne dla ogółu mieszkańców Polski, można by postawić tezę, że domy przyszłości w kraju nad Wisłą już są… 

Prognozy projektantów

Architekci są zgodni co do tego, że domy przyszłości powstawać będą na zamówienie coraz bardziej świadomych użytkowników, którzy przede wszystkim zauważają konieczność godzenia potrzeb człowieka z poszanowaniem przyrody. Ekologia jest więc tematem numer jeden dla projektantów budownictwa przyszłości. 

Następne dziesięciolecia dla budownictwa mieszkalnego zdeterminują poszukiwania rozwiązań zmierzających do stawiania domów stosunkowo niewielkich powierzchniowo ( 100 – 120 m2), na małych działkach; bryły proste z płaskimi dachami; wielkie przeszklenia dające wrażenie „wchodzenia” przyrody do pomieszczeń.

Cechą wiodącą w przyszłości ma być pasywność, która przejawiać się będzie w stosowaniu materiałów oraz rozwiązań maksymalnie energooszczędnych. Przy tym domy mają czerpać energię ze źródeł odnawialnych i najlepiej, jeśli urządzenia do jej produkcji będą częścią domu lub w jego otoczenia.

Niewykluczone jest również, że najchętniej stawianymi budynkami będą domy modułowe, których rozbudowa lub zmniejszanie będzie przebiegało równolegle do płynności finansowej oraz innych zmian zachodzących w życiu rodziny zamieszkującej dom. Już dziś domy modułowe są bardzo popularne w USA, Kanadzie, Danii oraz zyskują spore grono zwolenników w Polsce.

Myślenie ma przyszłość

Tak zwane domy inteligentne lub myślące nie są kwestią bardzo odległej perspektywy czasowej. Otwieranie drzwi wejściowych czy bramy wjazdowej smartfonem, sterowanie ogrzewaniem lub włączanie piekarnika na odległość, to czynności, które już teraz można wykonywać za pośrednictwem prostych aplikacji.

Microsoft od lat prowadzi doświadczenia w wyposażaniu domów w technologię IT. Z pozoru nieróżniące się niczym od innych, tak zwane domy inteligentne, na każdym kroku służą swoim mieszkańcom i dbają o ich bezpieczeństwo. 

Niezwykłe musi być gotowanie w kuchni, która zaopatrzona jest w blaty pełniące funkcję wyświetlaczy. Informacje podawane przez blat, to zarówno przepis na potrawę, jak i lista zakupów uwzględniająca aktualny stan zaopatrzenia lodówki i spiżarni.

Urządzenia wmontowane w stół w jadalni nie tylko pozwalają na wybór dowolnego koloru czy wzoru wirtualnego obrusa, ale sumują ilość spożytych posiłków przez poszczególnych biesiadników i czynią to z podziałem na składniki pokarmowe i zapotrzebowanie energetyczne. Z takimi urządzeniami beztroskie podjadanie może nie należeć do łatwych!
W inteligentnym domu wystarczy zdjęty z ręki zegarek położyć na szafce nocnej, aby wyświetliła się informacja o aktualnym stanie zdrowia posiadacza zegarka. Na co dzień może to być nieco irytujące, ale informacja o złych parametrach, podana w odpowiednim czasie, może uratować życie.

Inne technologiczne gadżety służące do słuchania muzyki, gier, oglądania filmów, ogrzewania pomieszczeń, wietrzenia, sterowania siecią elektryczną czy wodno – kanalizacyjną będą wkrótce standardem wyposażenia każdego domu.

Niezależnie od wyglądu, materiałów budowlanych, technologii IT jedno nie zmieni się na pewno – tak jak kiedyś, obecnie i w przyszłości domy będą stawiane po to, aby chronić bezpieczeństwo fizyczne oraz prywatność użytkowników.

Redakcja ScandiLoft