Lampy LED do łazienki a ochrona przed wilgocią – IP44, IP65

Trudno nie zauważyć, że ledowe oświetlenie szturmem zdobywa rynek i nasze wnętrza. Lampy są nowoczesne, efektowne i praktyczne. Pozostaje jednak pytanie, jak wbudowane ledy mają się w tak wymagających pomieszczeniach, jak łazienka? Czy ledowe lampy sprawdzą się w łazience i czy przetrwają panującą tam wilgoć? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te i kilka innych pytań.

Na co zwrócić uwagę kupując lampy LED do łazienki?

Producenci oświetlenia prześcigają się w coraz to lepszych i trwalszych panelach led, świecą one coraz dłużej i coraz efektywniej. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupu takiej lampy?

Jeśli chodzi o wybór oświetlenia do łazienki, najważniejszy pozostaje stopień ochrony IP, czyli wskaźnik, który mówi o tym, czy lampa jest odporna na czynniki zewnętrzne. Najpopularniejsze wskaźniki to:

  • IP20 – odporny na kurz, do montażu w pomieszczeniach
  • IP44 – odporny na wilgoć, do montażu w pomieszczeniach o podniesionej wilgotności
  • IP65 – odporny na wodę, do montażu zewnętrznego, łazienkowego (kabina prysznicowa, wanna)

Nie oznacza to jednak, że wszystkie lampy zamontowane w łazience muszą mieć wskaźnik IP65.

Warto zastanowić się nad tym, jak duża wilgoć panuje w łazience? Prawda jest taka, że nowe budownictwo daje dużo więcej możliwości. Pomieszczenia są dużo lepiej wentylowane, a wilgoć nie jest tak duża, jak w starszych łazienkach. Nie bez znaczenia jest też wielkość pomieszczenia. Im większa łazienka, tym panująca w niej wilgoć będzie mniejsza, choćby podczas długiej kąpieli. W takim razie, jak wybrać odpowiednią lampę do łazienki?

  1. Miejsca narażone na bezpośrednie zalanie – np., montaż oświetlenia w kabinie prysznicowej, tutaj niezbędne są lampy IP65
  2. Miejsca narażone na zachlapanie – nad umywalką lub wanną, tutaj należy wybrać oświetlenie łazienkowe z IP44
  3. Największa strefa, czyli miejsca oddalone od bezpośrednich źródeł wody mogą zostać oświetlone lampami IP20.

Oczywiście, jeśli Twoja łazienka jest niewielka i nie posiada dobrej wentylacji, warto wybrać lampy z IP44 do całego pomieszczenia, ale są to już sprawy indywidualne.

Lampy ledowe w łazience – barwa światła

Kolejną sprawą, o której należy pamiętać przy wyborze lamp LED jest to, że są to niewymienne źródła światła. O ile kupując tradycyjną lampę możesz w każdej chwili wymienić w niej żarówkę na mocniejszą lub słabszą, tak w przypadku lamp LED już w momencie zakupu musisz wiedzieć, jaka moc i barwa światła jest Ci potrzeba. Po zamontowaniu lampy nie będzie już możliwości zmiany barwy światła.

Jaki kolor światła sprawdza się w łazience? Najlepsze okazują się lampy o neutralnym lub chłodnym zabarwieniu, w takim świetle kolory wyglądają naturalnie, co jest niezwykle ważne podczas codziennej pielęgnacji czy wykonywania makijażu. Jest to też światło, w którym łatwiej jest dostrzec wszystkie detale, chociażby swojej garderoby.

Pamiętaj jednak, że takie światło nie sprzyja relaksowi. Jeśli zależy Ci na odpoczynku podczas długiej kąpieli, zdecyduj się na niewielki kinkiet lub lampę zamocowaną w pobliżu wanny z cieplejszym światłem. Korzystaj z niej w razie potrzeby.

Kolory światła podawane są na lampach w Kalwinach, oto mała podpowiedź:

  • 2700K – 3600K – barwa ciepła
  • 3700K – 4700K – barwa neutralna
  • 4800K – 6500K – barwa zimna


Lampy LED – ile lumenów na m2 łazienki?

Łazienka to pomieszczenie, które powinno być oświetlone wyraźnie i równomiernie. Owszem, dodatkowe źródło światła nad lustrem jest bardzo ważne, ale w pełni funkcjonalne będzie dopiero wtedy, kiedy pozostała część łazienki też będzie dobrze oświetlona. Pamiętaj, że nawet jeśli dobrze oświetlisz łazienkowe lustro, ale reszta pomieszczenia będzie w półmroku, odbicie może być zakłamane.

Jak oświetlić łazienkę, by nie było w niej zbyt ciemno? Najważniejsza jest tutaj moc lampy. Jednak wiele osób popełnia błąd, jakim jest zwracanie uwagi na waty, a nie lumeny, które w przypadku lamp ledowych są dużo ważniejsze.

Zastanawiasz się czym są lumeny? to jednostka strumienia świetlnego, określająca ilość światła emitowanego przez daną lampę. To właśnie ta wartość wskazuje nam, jak mocno świeci lampa.

Aby łatwiej sobie wyobrazić ten wskaźnik, przygotowaliśmy prosty przelicznik. Oczywiście są to wartości przybliżone, ponieważ efektywność ledów może się różnić w zależności od ich jakości.

  • 25W 230lm – 270lm
  • 40W 400 lm – 450 lm
  • 60W 700 lm – 850 lm
  • 75W 900 lm – 1100 lm
  • 100W 1300 lm – 1500 lm
  • 150W 2100 lm – 2300 lm

Ile lumenów należy wybrać by łazienka była oświetlona w optymalny sposób? Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy powinno przypadać ok. 150-200 lumenów. Teraz wystarczy tylko obliczyć odpowiednią ilość do swojej łazienki i zabrać się za wybieranie lampy.

Lampy łazienkowe a gwarancja producenta

Wiele osób twierdzi, że minusem lamp ledowych jest to, że źródło światła wbudowane jest na stałe. Nie jest to jednak ich wada. Panele led wbudowane w lampy posiadają dużo dłuższą żywotność niż tradycyjne żarówki. Są one nie tylko długotrwałe, ale też energooszczędne. Co jednak zrobić, jeśli lampa przestanie działać? Oczywiście istnieje prawo do reklamacji zakupionego produktu. Standardowo jest ono ważne przez dwa lata od zakupu. Jednak wielu producentów oświetlenia ledowego dobrowolnie wydłuża okres gwarancyjny na 3,5, a czasami nawet na 10 lat. Takie decyzje producenckie dają nam wiele do myślenia. Jest to pewnego rodzaju zapewnienie, że oferowane przez nich produkty są wysokiej jakości. Wielu producentów, nawet po zakończeniu tego okresu oferuje także serwis pogwarancyjny, więc nie trzeba się obawiać o ewentualną naprawę.

Jakich producentów lamp Led warto polecić? Są to marki Astro Lighting, Paulmann, Steinel oraz Nordlux.

Lampy led to przyszłość oświetlenia, nie trzeba więc obawiać się ich wyboru zarówno do łazienki, jaki innych domowych pomieszczeń.

Redakcja ScandiLoft